Avrupa ülkeleri, askeri teçhizat ve mühimmat eksikliğiyle yüzleşiyor!

Avrupa ülkeleri, askeri teçhizat ve mühimmat eksikliğiyle yüzleşiyor!

ABD’li WSJ’nin haberine göre, İngiltere’nin sadece 150 tankı ve birkaç uzun menzilli topçu sistemi bulunuyor. Fransa’nın ağır top sistemi sayısı ise Rusya’nın Ukrayna’da her ay kaybettiği miktarla eşdeğer. Diğer bir Avrupa gücü Almanya’nın mühimmatı ise sadece iki günlük bir savaşa yetecek kadar ifade ediliyor.

Avrupa genelinde, Soğuk Savaş sonrası yıllarda savunma harcamalarında yaşanan kesintiler ve ekonomik zorluklar nedeniyle silah üretim kapasitesi azaldı.avrupa ord

Ukrayna’daki savaşın ardından, Rusya’nın Avrupa’ya yönelik potansiyel tehdidi artarken, Avrupa ordularının zayıf durumu göze çarpıyor.

Dünyada çatışma sahaları artarken, Avrupa ülkeleri yetersiz savunma yatırımları konusunda harekete geçmeye çalışıyor.

Avrupa’nın savunma sanayindeki endüstriyel kapasitesi, yıllar süren bütçe kısıntıları ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle azaldı. Savunma harcamalarını artırmak, ekonomik büyüme zorlukları ve yaşlanan nüfusla mücadele eden hükümetler için politik açıdan zorlu bir karar olarak dikkat çekiyor.

WSJ’ın haberine göre, Avrupa’nın savunma sanayii, Rusya’nın potansiyel tehdidi büyüdükçe hızla vites değiştirmekte zorlanabilir. Avrupalı politikacılar, NATO’nun teknolojik olarak üstün olduğunu savunsa da, birliğin ortak savaşma yetenekleri henüz test edilmemiş durumda.

Avrupa’da en dikkat çeken ordulardan İngiltere’nin savunma harcamalarındaki artışa rağmen, ordunun modernizasyonu yetersiz finansman ve başarısız satın alma anlaşmaları nedeniyle sekteye uğramış durumda.  

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.