Avrupalı vekillerden Türkiye’ye ambargo talebi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6TUbZX7N4huQ9nSxY0Hsjy” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Avrupa Parlamentosu’ndaki en az 50 Alman ve Yunan milletvekili, Almanya’nın Türkiye’ye yaptığı Alman denizaltı tedariğinin durdurması yönünde bir çağrıda bulundu.

Twitter hesabı üzerinden Merkel’e Türkiye’nin tehdit oluşturduğuna dair endişelerini ileten milletvekilleri, Almanya’dan Türkiye’ye denizaltı tedariğinin durdurmasını talep etti. Avrupa Birliği zirvesi öncesi gelen bu çağrı Türkiye’ye karşı yeni ambargoların olabileceğini düşündürüyor.

Türkiye’nin Suriye’de kullanmak için almayı düşündüğü silahlara ihracat yasağı uygulayan Almanya’nın, denizcilik sektöründe Türkiye’ye silah ihraç etmesi, bölgede her an Türkiye’ye karşı takındığı olumsuz tavırlarla özellikle Yunanistan’ı endişelendiriyor.

Yunanistan, Almanya’dan Türkiye’ye karşı silah ihracat yasağını genişletmesini talep ediyor. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin varlığından rahatsız olan Yunanistan, Almanya’nın Türkiye’ye, başta 214 sınıfı 6 denizaltı olmak üzere savaş gemilerinin de satışını istemiyor. Fakat söz konusu denizaltıların montajı Alman deniz sistemleri şirketi ThyssenKrupp’ın da katılımıyla Türkiye’de yapılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.