Avustralya, Güney Kore’den AS-21 Redback ZMA tedarik ediyor

Avustralya, Avustralya Kara Kuvvetleri için çok sayıda AS-21 ZMA tedarik edecek!

Hanwha Savunma Avustralya yetkilileri tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Avustralya Hükümeti’nin Avustralya Ordusu için yerel olarak üretilen AS-21 Redback zırhlı muharebe araçlarının üretimi, teslimatı ve desteklenmesi için şirketle sözleşme imzaladığı duruyu.

Savunma Tedarik Programı İdaresi’nin (DAPA) tarafından yapılan duyuruda ise Hanwha Savunma Avustralya’nın Avustralya hükümetiyle 129 adet AS-21 Redback zırhlı muharebe aracı ihracatı için 2,4 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzaladığı belirtildi.

AS-21 1

Geçtiğimiz temmuz ayında Avustralya Kara kuvvetleri envanterindeki M113AS4 zırhlı personel taşıyıcı filosunun yerini alacak aracın belirlenmesi için yürütülen LAND 400 Aşama 3 projesi kapsamında Hanwha Savunma Avustralya’nın AS-21 Redback aracının seçildiğini açıklanmış ve sözleşme aşamasına geçilmişti.

AS-21 Redback, LAND 400 Aşama 3 projesinde Alman savunma devi Rheinmetall’in Lynx KF-41 zırhlı muharebe aracı ile yarışmış ve Lynx KF-41’i geride bırakarak tercih edilen çözüm olmuştu.

Sözleşme kapsamında 129 aracın tamamı Avustralya’da üretilecek. Teslimatların 2027 yılında başlaması ve araçların tamamının 2028 yılının sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Sözleşme aynı zamanda eğitim ve araçların lojistik desteğine yönelik sistemlerin geliştirilmesini ve teslimini içeriyor.

AS-21 4

Hanwha Aerospace Başkanı ve CEO’su Jae-il Son, sözleşmenin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, anlaşmanın Güney Kore ile Avustralya arasındaki bağların hızla büyüdüğü bir dönemde şirketin Avustralya’daki varlığının daha da güçlenmesini temsil ettiğini söyledi.

Bu sözleşmenin Hanwha tarafından Avustarlya Kara Kuvvetleri için K9 Thunder üzerinden geliştirilen AS9 Huntsman kundağı motorlu obüslerinin üretimi için yürütülen projenin ardından ikinci kara sistemleri çözümü olduğunu ifade eden Jae-il Son, Hanwha’nın iki ülke arasındaki bağları güçlenmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Bir DAPA yetkilisi ise yaptığı açıklamada, “Güney Kore’nin savunma sistemlerinin potansiyelini gösteren bu başarı, Başkanlık Ulusal Güvenlik Ofisi, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, DAPA ve Güney Kore Ordusu da dahil olmak üzere çeşitli kurumların aktif desteğinin sonucudur” dedi.

AS-21 3

Hanwha Savunma Avustralya Genel Müdürü Richard Cho, AS-21 Redback araçlarının Avustralya askerlerin korunmasında oynayacağı önemli rolü vurguladı.

129 aracın tamamının üretiminin Geelong’daki Hanwha Zırhlı Araç Mükemmeliyet Merkezi (H-ACE) tesisinde gerçekleştirileceğini açıklayan Richard Cho, bölgede gelişmiş araç üretiminin yeniden canlanacağını ve bunun Avustralyalı firmalar için potansiyel ihracat fırsatları oluşturduğunu ifade etti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.