Avustralya’nın HMAS Supply gemisi hizmete girdi

Destek sınıfı yeni geminin Avustralya ve müttefiklerinin donanma unsurlarına lojistik destek sağlayacağı ifade ediliyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Avustralya Donanması bünyesinde göreve yeni başlayan HMAS Supply (A195) gemisine dair bilgilere yer verildi. HMAS Supply gemisi, destek sınıfı yeni yakıt ikmal gemilerinin (Auxiliary Oiler Replenishment, AOR) ilki olarak biliniyor. Yeni yakıt ikmal gemileri sayesinde görev gücünün denizde harcadığı vakit ve menzil kapasitesinin genişletilmesi ile Filo kabiliyetlerinin arttırılması hedefleniyor.

HMAS Supply gemisi emekliye ayrılan HMAS Success gemisinin yerini alacak. Supply gemisinin kardeş gemisi olarak nitelendirilen NUSHIP Stalwart gemisinin ise 2021 yılının sonlarında hizmete girmesi bekleniyor.

Supply sınıfı yakıt ikmal gemilerinin inşaat süreci 2016 yılına uzanıyor. Avustralya hükumeti Mayıs 2016 tarihinde söz konusu iki geminin inşaatına yönelik olarak Navantia S.A şirketi ile sözleşme imzalamıştı.  

Gemiler, açık denizlerde ve limanlardan uzaklarda görevde olan birimlerin daha uzun süre görevde bulunabilmeleri için yakıt, kuru yük, su, gıda, mühimmat, ekipman ve yedek parça gibi unsurların taşınması konusunda yardımcı olacaklar. Destek gemileri, ikmal faaliyetlerinin yanında çevre kirliliğiyle mücadele ve afet sonrası insani yardım operasyonlarını desteklemek gibi çeşitli diğer amaçlarla da kullanılabilicekler. Teknik özellikler açısından gemi saatte 13 deniz mili hız ile 11 bin kilometrelik operasyonel menzile, 19 bin 500 ton deplasmana ve 173.9 metre uzunluğa sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.