Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

Güvenlik kuvvetlerinin sınır ötesi ve sınır içi intikal bölgeleri ile ihtiyaç duyulan diğer alanlarda mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukla yapabilmesi için TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından geliştirilen “Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü – OZAN“, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ardından Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne de teslim edilmişti.

Bu bağlamda Azerbaycan Ordusu’na 1300+ adet OZAN mayın dedektörü teslimatı yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Azerbaycan Kara Kuvvetleri tarafından teslim alınan OZAN mayın dedektörleri, işgalden kurtarılan bölgelerin mayından arındırılma sürecinde aktif olarak kullanılıyor ve personele kolaylıklar sağlıyor.

Mayın Dedektörü OZAN

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile TÜBİTAK BİLGEM arasında imzalanmış olan “Metal Mayın Dedektörü Tedarik Sözleşmesi” kapsamında 1300+ adet Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü-OZAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Ayrıca 1300+ adet OZAN Azerbaycan’a da ihraç edildi. Azerbaycan Kara Kuvvetleri tarafından teslim alınan OZAN mayın dedektörleri işgalden kurtarılan bölgelerin de mayından arındırılma sürecinde aktif olarak kullanılıyor ve personele kolaylıklar sağlıyor.

2-19

%100 yerli tasarım olan OZAN sistemi, kompakt yapısı ve 1480 gram gibi düşük taşıma ağırlığı ile harekât bölgesinde görev alan güvenlik birimlerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. Alanında dünyanın en hafifi olan OZAN sistemi, güvenlik birimlerimizin uzun intikallerinde taşıma kolaylığı sağlıyor. Yanlış alarm oranı en aza indirgenen sistem, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısı sunuyor. Sistem üzerinde bulunan grafik LCD ekran ile tespit edilen hedefin metal yoğunluğu kolaylıkla gözlenebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.