Kardeş ülke Azerbaycan'ın Su-25 savaş uçakları, Türk savunma sanayii tarafından modernize ediliyor.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan Su-25 savaş uçaklarının modernizasyonu kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından modernize edilen ilk Su-25ML Azerbaycan'a teslim edildi.

Azerbaycan Su-25 Modernizasyon 1

Azerbaycan, kullandığı silah, platform, araç ve teçhizatlara en son teknolojilerin uygulanması için Türkiye ile bir modernizasyon süreci yürütüyor. Modernizasyon programı kapsamında Türkiye'ye gönderilen Su-25 savaş uçağı, TUSAŞ tarafından modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Azerbaycan'a geri döndü.

"Laçın" programı adı altında modernize edilen ve Azerbaycanlı pilotların kullanımına sunulan Su-25ML (Modernize Laçin) uçağının test uçuşları gerçekleştirildi.

Azerbaycan Su-25 Modernizasyon 2

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

Uçağa entegre edilen Türk yapımı TEBER ve KGK gibi akıllı bomba ve füzelerin de testleri tamamlanırken genel olarak yapılan çalışmalar askeri uzmanlar tarafından olumlu değerlendirildi.

Bilindiği üzere, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'23'te Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasında Azerbaycan’a ait Su-25 uçaklarının modernizasyonu konusunda sözleşme imzalanmıştı. Ancak modernizasyon faaliyetleri, yaklaşık 1 sene önce başlamış ve belirli bir noktaya getirilmişti.

Azerbaycan Su-25 Modernizasyon 3