B-52 bombardıman uçağının ömrü uzuyor

Sekizinci Hava Kuvvetleri ve Müşterek-Küresel Saldırı Operasyon Merkezi Komutanı General Mark E. Weatherington, Mitchell Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü ile yaptığı röportajda, ‘‘B-52’yi 2040 sonrasında da uçuracağız’’ dedi.

Bombardıman uçağının yaşına rağmen, gövdesinin hala çok uygun, dayanıklı ve yıllarca uçabileceği düşünülüyor.

Weatherington, yakıt verimliliğini, idame olasılıklarını ve işlevsel güvenilirliğini artırmayı amaçlayan yeni bir motor değiştirme programı ile birlikte, B-52’nin tanker destekli havada yakıt ikmaline daha az ihtiyaç duyacağını söyledi.

Uçak ayrıca yeni radar teknolojisi, hedef veri merkezli istihbarat sistemi ve nükleer silah görevlerinin iletişimini desteklemek için hızlı ve düşük frekanslı bir telsiz sistemi alıyor. Yeni iletişim sistemi, taktik denklemini önemli ölçüde değiştiriyor çünkü uçak mürettebatının yalnızca önceden belirlenmiş hedefleri vurmak yerine, uçuş sırasında güncellenmiş istihbarat bilgileri alarak hedeflerini ayarlamasına olanak tanıyor.

Belki de en önemlisi, B-52 cephaneliğine yeni bir dahili silah bölme ekleniyor. Eklenen yeni silah bölmesi, B-52’nin en yeni ‘‘J-Serisi’’ bombalarından sekize adete kadar taşımasını sağlıyor.

B-52 daha önce JDAM (Joint Direct Attack Munition) silahlarını harici olarak taşıyabiliyordu, Ancak IWBU (Internal Weapons Bay Upgrade) ile uçak, aralarında en son teknolojiye sahip Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatları’ndan (Joint Direct Attack Munitions) ve Müşterek Havadan Karaya Seyir Füzeleri’nden (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) bazılarını dahili olarak barındırabilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.