BARKAN İKA’dan hedefe tam isabet

HAVELSAN tarafından üretilen insansız kara aracı BARKAN, bir ilke imza attı. 

BARKAN, güdümlenebilir füze atan ilk insansız kara aracı oldu.

BARKAN yapılan entegrasyon çalışmasının ardından gerçekleştirilen atış testinde, lazer güdümlü mini füze sistemi METE ile hedefini başarıyla vurdu.

Gelişme HAVELSAN’ın resmî Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı. Yapılan paylaşımda, “Bir insansız kara aracından ilk kez güdümlenebilir füze atışı BARKAN ile gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

BARKAN İnsansız Kara Aracı’nın füze kalkış rampası hedefe göre ayarlandı, ardından lazer güdümleme işlemi gerçekleşti. Üzerine mini füze sistemi METE entegre edilen BARKAN, bu atışla üstün kabiliyetini sergilemiş oldu. 

Keşif, gözetleme, istihbarat toplama ve izleme, atış destek gibi birçok özelliğe sahip BARKAN; ürün iyileştirilmesi sağlanması amacıyla çeşitli ülkelere geri bildirim için gönderildi. 4-5 km uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen BARKAN; ayrıca telefon çeken herhangi bir yerden kontrol edilebiliyor ve kablolu olarak da kullanılabiliyor.

Kendisi için çoklu atış lançeri geliştirilmeye devam edilen BARKAN; TSK ve emniyet unsurlarının sahadaki desteğine büyük katkı sağlayacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.