Batı Trakya Müzakere Meclisi, ülke temsilciliği yapacak ‘büyükelçiler’ arıyor

Özerk Batı Trakya Müzakere Meclisi tarafından yayınlanan açıklamada, Yunanistan parlamentosu – Trakya Kalkınma Komisyonu tarafından oluşturulan iki çalışma grubunun da, Batı Trakya Türkleri’nin haklarını teslim etmek üzere değil geçiştirmek üzere çalıştığına değinildi.

Sadece diasporada bugün 650.000 Batı Trakya Türkünün olduğu hatırlatılan basın açıklamasında herşeye rağmen özerklik haklarının konuşulması kaidesiyle diyalog kapılarının açık olduğu vurgulandı.

Gelinen noktada uluslararası antlaşmalardan doğan azınlık haklarını dünyaya anlatmak üzere ülke temsilcileri olarak ‘Özerk Batı Trakya Büyükelçi’lerinin arandığı belirtilen basın açıklamasının tamamı ise şöyle;

ÖZERK BATI TRAKYA MÜZAKERE MECLİSİ’NDEN BASIN AÇIKLAMASI

Yunanistan tarafından ÖZERKLİK haklarımızın gaspına ısrarlı bir şekilde devam edilmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Yunanistan Meclisinde oluşturulan Trakya Kalkınma Komisyonu’nun ilk toplantısında iki çalışma grubu oluşturulmuştur. Birinci çalışma grubunun Batı Trakya ile ilgili kalkınma konularını ele alacağı; ikinci çalışma grubunun ise eğitim, sosyal gruplar, demografi ve azınlık (entegrasyon, eşitlik, dinler arası uyum, v.s.) gibi konuları ele alacağı gazetelere yansımıştır. Yunanistan tarafından partiler üstü olarak oluşturulan Trakya kalkınma komisyonu, geçtiğimiz günlerde Dora Bakoyanni başkanlığında Batı Trakya bölgesinde bir dizi ziyarette bulunmuştur.

Batı Trakya Türk Azınlığının sorunları konusunda söylenecek o kadar çok söz ve çözüm önerileri varken Dora Bakoyanni’nin sadece eğitim konusunda devlet okulu önermesi, Yunanistan’ın eğitim özerkliğimizi geçmişteki gibi gasp etmeye devam etme zihniyetinin bir göstergesidir. Azınlık temsilcilerimizin özerklik haklarımız konusundaki haklı taleplerini karşılayacak bir zihniyetin hali hazırda Yunanistan’da var olmadığı Dora Bakoyanni’nin söyleminden anlaşılmıştır. Dolayısı ile ikinci çalışma grubunun Batı Trakya Türklerinin sorunlarını çözmede hazırlıklı ve istekli olmadığı bir kez daha partiler üstü komisyon başkanı tarafından adeta tescil edilmiştir. Bu sebeple Özerk Batı Trakya Müzakere Meclisi olarak sorunlarımızın Dünya devletlerine anlatılması için uluslararası hukuka uygun olarak adım atmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz. 

Bu vesile ile “Özerk Batı Trakya Büyükelçisi” olarak görev yapmak üzere ülke temsilcilikleri verilecektir. E-posta yolu ile gönüllü dava arkadaşlarımızın [email protected]  adresinden iletişime geçmelerini bekliyoruz. Ayrıca Batı Trakya Türkleri sadece Batı Trakya’da yaşayanlardan ibaret değildir. Yunanistan ile görüşen tüm Azınlık temsilcilerinin, 19. Madde mağduriyetiyle Yunan vatandaşlığından atılan 65.000 Batı Trakya Türkünün de haklarını korumakla mükellef olduğunu Yunanistan makamları bilmek zorundadır. Bugün Batı Trakya Türkleri sadece diasporada yaklaşık 650.000 kişidir. Yunanistan makamlarını, vatandaşlıktan atılan Batı Trakya ve Yunanistan Türklerinin ve nesillerinin vatandaşlığını yeniden alması konusunda adım atmaya davet ediyoruz. Bugünün teknolojik şartlarında birkaç günde çözümlenecek süreçleri Yunanistan’ın hayata geçirmesini temenni ediyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi; Türkiye Cumhuriyeti, Özerklik haklarını geri alması gereken Batı Trakya Türkleri’nin 1923 Lozan antlaşmasıyla garantörü olmuştur. Yunanistan, Yunanistan’daki Türklerin 1913 Atina antlaşması da dahil olmak üzere diğer antlaşmalardan doğan Özerklik haklarını da bir an evvel iade etmek için somut adım atmalıdır. Her türlü olumsuzluğa ve haksızlığa rağmen diyalogdan yana olduğumuzu bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yunanistan’ın kurduğu Trakya Kalkınma Komisyonu adı verilen yapı ile de ÖZERKLİĞİMİZİ konuşmak üzere diyalog kapımızın daima açık olduğunu dünya kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Saygılarımla

Ferruh ÖZKAN

Özerk Batı Trakya Müzakere Meclisi Kurucu Başkanı

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.