Batman’dan kalkan AKINCI, İzmir’de atış yaptı

AKINCI, performansı ile göz dolduruyor.

Defense Here’in aktardığı bilgilere göre Batman’dan kalkan Akıncı, İzmir Seferihisar’da devam eden EFES-2022 Tatbikatı kapsamında MAM-L mühimmatı ile hedefi başarıyla vurdu ve geri Batman’a döndü.

29 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle envantere giren Akıncı TİHA’lar, hâlihazırda Türk güvenlik güçleri tarafından aktif olarak operasyonel görevlerde kullanılıyor.

Şu ana kadar Türk güvenlik güçleri envanterine 6 adet Akıncı TİHA girdi.

3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı

Akıncı TİHA için şimdiye kadar 3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Akıncı TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin %80’den fazlasını ihracattan elde etti. Akıncı TİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Akıncı TİHA 2000 km uçarak Türkiye’den Azerbaycan’a gitti

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Akıncı TİHA, 3 ülke geçerek ve yaklaşık 2000 km katederek Türkiye’den Azerbaycan’a gitti.

TEKNOFEST Azerbaycan’da hem statik alanda sergilenecek hem de dinamik alandan kalkarak uçuş gösterileri yapacak olan iki adet Bayraktar AKINCI TİHA, uzun bir uçuşun ardından Azerbaycan’a vardı.

Festivale katılmak için 21 Mayıs sabahı Çorlu’dan havalanan ilk Bayraktar AKINCI, Türk hava sahasını geçtikten sonra uçuşa Gürcistan üzerinde devam etti. Gürcistan’ı geçtikten sonra Azerbaycan hava sahasına giren AKINCI, yaklaşık 5 saatte Bakü’ye ulaştı. Öğle saatlerinde yola çıkan ikinci AKINCI da aynı rotayı izleyerek yaklaşık 2000 km’lik uçuşu başarıyla gerçekleştirdi.

Uçuşlarını başarıyla bitiren Bayraktar AKINCI TİHA’lar, Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na inerek tarihi yolculuğu tamamladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.