Bayraktar TB2’ler Ukrayna Donanması’na tanıtıldı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7ctskJ79D0S3GqyuOl2YfG” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Halihazırda Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA, her geçen gün kabiliyetlerini artırmaya devam ediyor.

Yakalamış olduğu operasyonel başarılar sayesinde bütün dünyaya adından söz ettiren Bayraktar TB2, Ukrayna Donanması’nın da hizmetine sunuluyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıllarda 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile çok sayıda ROKETSAN MAM-L mühimmatı tedarik etmişti.

Ukrayna Donanması ise geçtiğimiz haftalarda Bayraktar TB2 SİHA siparişi verdi.

Ukrayna Donanması’nın verdiği Bayraktar TB2 siparişi kapsamında, BAYKAR yetkilileri ile Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri Odessa’da bir araya geldi. Odessa’da gerçekleşen toplantı esnasında BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2’nin özellikleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Defense Express tarafından yapılan haberlerde, hava savunma kabiliyeti kısıtlı olan küçük savaş gemilerinde etkili olabilecek Bayraktar TB2 SİHA, Karabağ Harekatı esnasında 1,9 milyar ABD doları değerindeki 1000’e yakın hedefi imha ettiği belirtildi.

Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 SİHA, Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı, keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem, milli akıllı mühimmatlar Roketsan MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı “gör-ve-vur” özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.