Bayraktar TB3 5. uçuş testini de başarıyla tamamladı

Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden biri olan ve gökyüzüyle buluşan Bayraktar TB3 yükselmeye devam ediyor.

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak TCG ANADOLU gemisi için geliştirilen Bayraktar TB3 S/İHA, 5’inci uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

27 Ekim tarihindeki ilk uçuşunu gerçekleştirmesinden kısa bir süre bir kez daha havalanan Bayraktar TB3 S/İHA, TEI tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen TEI PD-170 motoru ile uçuşlarına devam etti ve bugün 5’inci test uçuşunu tamamladı.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden Bayraktar TB3 S/İHA’nın 5’inci uçuş testinin görüntülerini yayınladı.

5’inci uçuş testi sonrası açıklama yapan Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB3 5. uçuş testini de başarıyla tamamladı.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB3 bu uçuşta Orta İrtifa Performans Testi’ni icra etti.

BAYKAR mühendislerinin çok kısa bir süre içerisinde geliştirilme faaliyetleri tamamladığı Bayraktar TB3 SİHA, dayanıklılık ve motor testlerini tamamlamış olup, Ekim ayı içerisinde taksi, koşu ve teker kesme testlerini başarıyla gerçekleştirmişti.

Bayraktar TB3’ün ilk uçuşunu gerçekleştiren BAYKAR, TB3 üzerinde bir süre daha test faaliyetlerine devam edecek olup bu testlerin ardından karaya kurulacak bir test platformundan iniş ve kalkış yapacak. Karaya kurulacak test platformu, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nin uçuş güvertesini simüle edecek.

Gökyüzü ile buluşan Bayraktar TB3’ün yakın bir zaman içerisinde mühimmat atış testlerinin yanı sıra, 2024 yılı içerisinde TCG ANADOLU gemisinde iniş kalkış testlerinin gerçekleştirilmesi ve gemiye entegrasyon faaliyetlerine başlanması planlanıyor.

B

Bayraktar TB3 SİHA

Türkiye’nin ilk amfibi gemisi ANADOLU için üretilmekte olan Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kg kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalış süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip olacak.

Geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB3’ün özelliklerini de açıklayan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar:

“Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” diye konuşmuştu.

C

Bayraktar TB2 ile ANKA arasında bir konumda bulunacağı tahmin edilen Bayraktar TB3 için Anadolu LHD Gemisi’nde birtakım modifikasyonlar gerçekleştirecek.

Bu modifikasyonların sonucunda Anadolu LHD Gemisi, BAYKAR Savunma üretimi Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına hazır hale getirilecek.

Bayraktar TB3’ün, ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olacağı öngörülüyor. SİHA, TEI üretimi milli TEI PD-170 motorunu kullanıyor.

D

Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU’da 30 ila 40 adet konuşlandırılması bekleniyor. Bayraktar TB3 SİHA Anadolu’nun güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecek.

Ayrıca TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Amfibi hücum gemilerinden kalkış yapıp 24 saatten uzun süre havada kalabilecek TB3, çıkarma senaryolarında keşif, hedef işaretlemesi ve yakın hava desteği verebilecek olmasıyla bu sınıftaki gemiler için yeni bir alternatif olarak ele alınabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.