Bell Boeing Japonya’ya ilk V-22 Osprey’i teslim etti

Japonya’ya teslim edilen V-22, Japonca’ya özgü bir iletişim sistemiyle benzersiz bir konfigürasyona sahip.

Bell Boeing Program Direktörü Kurt Fuller, “Osprey’in ilk uluslararası işletmecisi olam Japonya’yı tebrik ediyoruz. Japon V-22’nin teslimatı, Japonya Hükümeti için devrim niteliğindeki havacılık yetenekleri için bir kilometre taşını temsil ediyor ve kalıcı dostluğumuzun bir kanıtı. Osprey, Japonya’ya, Asya Pasifik bölgesindeki geniş çaplı zorluklara cevap vermesi için muazzam bir avantaj sağlayacak.” dedi.

V-22, Osprey’in menzili, hızı ve çok yönlülüğü ile savaşta kanıtlanmış görev başarısından dolayı fazla talep görmesine neden oluyor.

Japonya,aynı zamanda ABD ordusunun dışında ilk kez tiltrator teknolojisine sahip hava aracına sahip oldu.

Bell Boeing program direktör yardımcısı ve tiltrotor programları başkan yardımcısı Shane Openhaw, “İlk Japon V-22’nin teslimatı önemli bir kilometre taşıdır ve Japonya Hükümeti ile olan güçlü ortaklığımızı temsil eder. Osprey’in en zorlu çalışma ortamlarında en zorlu görevleri yerine getirme yeteneği, Japonya Kara Kendini Savunma Gücü için mümkün olanları yeniden şekillendirecek” dedi.

Japon uçuş ekibi, ilk V-22’ler teslim alınmadan önce uçak yeterliliğini kazanmak için geçen ay ABD Deniz Piyadeleri ile eğitim aldı.

Tiltrotor teknolojisi kullanılıyor

V-22 Osprey, helikopterin dikey performansı ile sabit kanatlı uçağın hız ve mesafesini bir araya getirmek için tiltrotor teknolojili savaş uçağı olarak kullanıyor.

Hava aracı, dikey konumda bulunan motor kaportaları ve rotorlarıyla, bir helikopter gibi havalanabilmekte, iniş yapabilmekte ve havada kalabilme özelliğine sahip.

Uçağı, yüksek hız ve yüksek irtifada uçabilen turboprop bir uçağa çevirmek için, havalandıktan sonra motor kaportaları döndürülebiliyor. Bu kombinasyon V-22’nin başka hiçbir uçak tarafından doldurulamayacak operasyonel bir boşluğu doldurmasına olanak sağlıyor.

V-22 Osprey, dünya çapındaki herhangi bir harekat alanına kendi başına hızlı bir şekilde intikal etme kabiliyetine sahip tek dikey kalkış yapabilen bir teknoloji.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.