Bern Büyükelçisi Saygılı, İsviçre ile Türkiye’nin son dönem ilişkilerinden memnun

İsviçre’deki görev süresi sona eren Türkiye’nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020’de Türkiye’nin İsviçre’ye ihracatının yaklaşık yüzde 15 arttığını, ticaret hacminin de bir yılda 5 milyar dolardan 8 milyar dolara çıktığını belirterek, “Pandemi sürecine rağmen bunlar olağanüstü iyi rakamlar.” dedi.

İsviçre’deki görevine Kasım 2016’da resmen başlayan Büyükelçi Saygılı, bu ülkede geçirdiği dönemi ve Türkiye-İsviçre ilişkinlerinin geldiği noktayı değerlendirdi.

İsviçre’deki Türk vatandaşları ve Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) sevgisini ve övgüsünü kazanan Saygılı, “4 yıl çok kolay geçmedi, özellikle ilk 2 yılı zorluklarla geçti.” diye konuştu.

Saygılı, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin ardından zorlu bir dönemde göreve başladığının altını çizdi.

İsviçre hükümetinin darbe girişiminin ilk saatlerinde Türk hükümetinin yanında duran “güçlü bir açıklama yaptığını” anımsatan Saygılı, “Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. Ama sonrasındaki süreçte maalesef, bizim darbecilere karşı aldığımız kararlı tedbirleri anlamakta zorlandıkları dönemler oldu. Önceliğimiz tabii bunu her kesime anlatmak oldu.” ifadelerini kullandı.

“Sıkıntılı dönemler oldu ama çok şükür bu zorlu dönemleri aştık”

Saygılı, 25 Mart 2017’de başkent Bern’de düzenlenen “hayır” mitinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “Kill Erdogan (Erdoğan’ı öldürün)” pankartı açıldığını, Büyükelçiliğe yönelik casusluk iddiaları ve karalama kampanyalarıyla karşılaştıklarını vurguladı.

Firari FETÖ mensuplarının İsviçre’de karanlık ilişkilerine ve basın yayın organlarıyla Türkiye’yi karalama kampanyalarına da tanıklık ettiklerini belirten Saygılı, bazı siyasi partilerin içine sızmış PKK bağlantılı unsurlarla da mücadele ettiklerine dikkati çekti.

Saygılı, “Gerçekten sıkıntılı dönemler oldu ama çok şükür bu zorlu dönemleri aştık diye düşünüyorum. İsviçre’de Türkiye ile ilgili konularda hükümette de pozitif gündeme odaklanma konusunda bir irade oluştuğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“İsviçre basınında Türkiye aleyhindeki haber sayısı azaldı”

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ortak iradelerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin pozitif gündemle ilerlemesinde büyük katkısı olduğunu dile getiren Saygılı, Bakan Çavuşoğlu’nun Ağustos 2020’de İsviçre’ye yaptığı ziyaretin de oldukça pozitif geçtiğini aktardı.

Saygılı, son 2 yılda daha önceki dönemlere nispeten İsviçre basınında Türkiye aleyhinde fazla haber yer almadığına dikkati çekti.

“PKK ve FETÖ İsviçrelilerle görüşmelerimizin değişmez gündemi”

İsviçre’nin, Birleşmiş Milletler (BM) terör listesinde yer almayan PKK ve FETÖ’yü “terör örgütü olarak tanımadığını” anımsatan Saygılı, “Bu da tabii PKK açısından İsviçre’yi güvenli liman haline getiriyor.” uyarısında bulundu.

Saygılı, ülkedeki bazı siyasi partilerin de PKK’lı kişiler ve derneklere yönelik “daha koruyucu bir tavır sergilediğini” gördüklerini belirterek, “PKK ve FETÖ meselesi, bizim (İsviçreli yetkililerle) görüşmelerimizin değişmez gündem maddesi. Her vesileyle bunu söylüyor ve hatırlatıyoruz.” diye konuştu.

Bern Büyükelçiliği, Zürih Başkonsolosluğu ve diğer Türk misyonlarına PKK’lıların zaman zaman saldırılarda bulunduğunu hatırlatan Saygılı, “Saldırılarda, gösterilerde İsviçre polisi zamanında tedbir aldı. Bundan dolayı da İsviçre makamlarına müteşekkiriz. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bu konuda bir sıkıntı yaşamadık.” dedi.

“Teröre müsamaha gösteren ülkeler bundan zarar görecek”

Saygılı, Zürih Başkonsolosluğunun son iki yılda en az 10 kez saldırıya uğradığını, Bern Büyükelçiliğinin 2 bin kadar PKK sempatizanı tarafından kuşatıldığını belirterek, “Göstericiler çevreye zarar verdi. Yani İsviçreliler zarar gördü bundan. Her vesileyle anlatmaya çalıştık bunu. ‘Siz bunlara böyle bir alan açarsanız, bizim kadar siz de zarar görürsünüz’ dedik.” şeklinde konuştu.

“2020’de İsviçre ile ticaret hacmimiz yüzde 9 arttı”

Türkiye-İsviçre arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Saygılı, şu bilgileri aktardı:

“Geçen yıl pandemiye rağmen İsviçre’ye yaptığımız ihracat yüzde 15 civarında arttı. Ticaret hacmimiz yüzde 9 arttı. Altın hariç rakamlar bunlar. Altın dahil ticaret hacmimiz bir yılda 5 milyar dolardan 8 milyar dolara çıktı. Bu yılın da ilk ayındaki rakamlar geldi. Altın harici rakamlarda küçük bir yükseliş var ama altını da dahil ettiğimizde artış yine yüzde 30. Pandemi sürecine rağmen bunlar olağanüstü iyi rakamlar.”

Saygılı, yatırımlar konusunda karşılıklı irade olduğunu, İsviçreli firmaların Türkiye’ye yatırımlarının devam ettiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Saygılı, İsviçre Konfederasyon Başkanı Guy Parmelin’in görev süresinde ekonomik ilişkilerin daha da ileriye gideceğine olan inancını dile getirdi.

“İsviçre hükümeti salgında Türkiye’ye karşı yapıcı bir tutum sergiledi”

Saygılı, İsviçre’nin salgının başından bu yana seyahat kısıtlaması getirdiği ülkeler arasında Türkiye’nin hiç yer almamasına ilişkin ise “Türkiye pandemiyle mücadeleyi başarıyla yürütüyor. Sağlık Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız olağanüstü başarılı. Hepsine ayrı ayrı binlerce kez teşekkür etmek lazım.” dedi.

Büyükelçi Saygılı, İsviçre hükümetinin salgında Türkiye’ye karşı yapıcı bir tutum sergilediğini ve bundan dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti.

“Son 15-20 yıllık süreçte devlet-millet yakınlaşmasını daha net görüyoruz”

İsviçre Türk toplumunun ve STK’lerin kendisine sevgi ve ilgisi hakkında da konuşan Büyükelçi Saygılı, şunları söyledi:

“Sadece biz değil, özellikle son 15-20 yıllık süreçte bu devlet-millet yakınlaşmasını daha net görüyoruz sanırım. Bunu ben Almanya’da Frankfurt’taki Başkonsolosluğum sırasında da yaşamıştım. Başkonsolosluklarımızın, büyükelçiliklerimizin vatandaşa sunduğu hizmetin kalitesi arttı. Yeni binalar yapıldı. Personelimizin bu süreçte daha anlayışlı bir yaklaşımını görüyoruz. Tüm (yurt dışı misyonlarında) hepimiz arkadaşlarla birlikte canla başla vatandaşımıza hizmet için çalışıyoruz.”

Saygılı, Kovid-19 döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Bakan Yardımcılarının katkılarıyla Türkiye’nin tarihindeki en büyük tahliye operasyonlarını gerçekleştirdiğini vurguladı.

Görev yaptığı 4 yılı aşkın sürede, Cenevre ve Zürih Başkonsolosluklarıyla, Büyükelçilik personelinin vatandaşların taleplerini eksiksiz yerine getirdiğine işaret eden Saygılı, “Onun için de personelimle gurur duyuyorum. Her birini alnından öpüyorum. Çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızın refahı, mutluluğu bizim için birinci öncelik”

İsviçre’deki Türk vatandaşlarına da mesajlar veren Büyükelçi Saygılı, şöyle konuştu:

“Onlar da gerektiği zamanlarda taşın altına elini koymaktan çekinmiyor. Örgütlenmede, kendi aralarında bir araya gelmekte istekliler, arzulular. Biz de onlarla birlikte hareket ettik. Her zaman yanlarında olmaya çalıştık. Vatandaşlarımızın başları sıkıştığında hep yanında olduk. İyi günde de zor günde de hep birlikteydik. Bu durum bundan sonraki süreçte de artarak devam edecektir. Bundan hiçbir şüphem yok. Artık Türkiye Cumhuriyeti devleti için yurt dışında yaşayan vatandaşlar bir öncelik meselesidir. Bunun altını çizelim. Çok önemli. Onların yaşadıkları ülkelerde mutluluğu, refahı bizim açımızdan birinci önceliktir.”

“O anı hatırladıkça hala gözlerim yaşarıyor”

Büyükelçi Saygılı, İsviçre’deki en unutamadığı anın ise 2018 Haziran ayında İsviçre 3. Lig play-off turu rövanşında Langnau takımını 3-2 yenen Türk ekibi FC Bosphorus’un, 2. ligde mücadele etme hakkı kazanması olduğunu söyledi.

İsviçre’nin Başkenti Bern ve çevresinde Türk toplumunu temsil eden FC Bosphorus futbol takımının başarısının kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Saygılı, şampiyonluk maçına ilişkin, “FC Bosphorus bir üst lige çıktı. Birlikte kupayı kaldırdık. Futbolcularımızla, yüzlerce vatandaşımızla beraber o sevinci yaşadık. Gerçekten unutulmaz bir andı. O anı hatırladıkça hala gözlerim yaşarıyor. Müthişti. Vatandaşımızın sevincine, acısına ortak olmak bunlar çok özel duygular. Allah’a binlerce kez şükrediyorum, bize bu duyguları yaşatacak bir meslek icra etme imkanı verdiği için.” ifadelerini kullandı.

“Herkese nasip olmaz”

Saygılı, İsviçre Türk toplumuna çocuklarının eğitimine önem vermesi ve Türkiye’nin milli meseleleri konusunda birlik beraberlik içinde hareket etme çağrısında bulundu.

Görev süresinin dolması nedeniyle pek çok veda ziyareti gerçekleştirdiğini ve İsviçreli yetkililerden Türkiye’ye ilişkin güzel sözler işittiğini aktaran Saygılı, “Bu kadar güzel ve onurlu bir ülkeyi temsil etmek herkese nasip olmaz. Onun için ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.