ABD, ülkesindeki petrol boru hattına yapılan siber saldırının faillerinin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, geçtiğimiz aylarda fidye almak için ABD’li şirketlere saldıran Rus bilgisayar korsanlarının soruşturulması istendi. 

Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

Görüşme ile ilgili yapılan açıklamada Biden’ın; Rusya’nın fidye talep eden bilgisayar programlarının takip edilmesi ve geçersiz kılınması için önlemler alınması gerektiği hakkındaki ifadesi ve Rusya merkezli olan zararlı bilgisayar programlarına karşı hareket etmeye kararlı olduğu vurgulandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Biden’ın Rus mevkidaşına ABD’nin tehditler karşısında halkını ve şirketleri korumak için gerekli
önlemleri alacağını söylediği belirtildi. Cenevre’deki zirveden bir ay sonra gerçekleşen görüşmede Biden, Putin’e ABD altyapısına ve şirketlerine yapılan terör saldırıları hakkında bilgi verdi.

Washington yönetiminden yapılan diğer açıklamalarda saldırıların arkasında Rusya merkezli Revil adlı bir hacker grubunun olduğu iddia edildi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ise Biden yönetiminin Rus hükümetinin söz konusu saldırılara karıştığına dair kanıtı olmadığını, ancak harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Psaki şu ifadeleri kullandı:

“Siber saldırılar 19 aydır devam ediyor. Bu durum, Başkan Biden’ın Sayın Putin ile yürüttüğü diplomasinin ve uyumsuzluk ortaya çıkması halinde birlikte çalışmanın ve net olmanın önemini gösteriyor.”

Psaki, her iki ülkeden uzmanların ülkeleri ilgilendiren bazı acil konuların takip edilmesi için görüşme ve istişarelerin sürdüğünü vurguladı.