Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı resmi olarak kuruldu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0zJ3anYmPFMGm4naKchXSh” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Uzaydan gelebilecek düşman tehditlerine karşı kendisini korumak isteyen Birleşik Krallık bir uzay komutanlığı kurmak istediğini ilk defa 2020 yılında duyurmuştu. Kurulumun resmen yapıldığı bildirildi.

Birleşik Krallık yönetimine ait internet sitesinde duyurulan bilgilere göre Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı resmi olarak 1 Nisan 2021 tarihinde kuruldu. Uzay teknolojileri ve uzaya erişimin garanti altında olmasının, Birleşik Krallık’ın askeri faaliyetleri açısından temel faktörler olarak görüldüğü ve bu yüzden ülkenin uzaydaki varlığının güvence altına alınması gerektiği Birleşik Krallık tarafından yapılan açıklamalarda belirtildi.

Birleşik bir komutanlık olarak kurulan yeni Uzay Komutanlığı bünyesinde ülkenin; deniz, kara ve hava kuvvetlerinden görevliler, sivil kamu görevlileri ve sektörün önemli üyeleri yer alacak.

Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı, Birleşik Kralllık’ın; halihazırda var olan ve ABD, Kanada, Fransa, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda da dahil olmak üzere 7 ülkenin içerisinde bulunduğu “birleşmiş uzay operasyonları” grubuna bağlılığını devam ettirecek. Uzay Komutanlığı aynı zamanda NATO’nun uzay girişimlerini de destekleyecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.