Birleşik Krallık’tan 1,85 milyar sterlinlik bakım sözleşmesi

Birleşik Krallık Donanmasından 15 yıllık bakım sözleşmesi!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Birleşik Krallık Donanması tarafından işletilen savaş gemileri ve denizaltıların kritik elektronik ekipmanları için 15 yıl boyunca bakım desteği sağlaması adına Thales UK ile 1,85 milyar sterlin değerinde sözleşme imzaladı.

HMS Vanguard 2

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Ekipmanı ve Destek Ajansı (DE&S) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Thales UK ile Birleşik Krallık Donanmasında hizmet veren gemi ve denizaltılar tarafından kullanılan kritik elektronik ekipmanlara 15 yıl süreyle bakım ve onarım desteği sağlanmasına yönelik bir anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Yapay zekâ, sanal gerçeklik de dahil olmak üzere gelişen veri teknolojilerinden azami ölçüde yararlanan tahmine dayalı bakım sistemlerini içereceği belirtilen sözleşme ile Birleşik Krallık Deniz Kuvvetleri tarafından işletilen gemilerin harbe hazırlık oranının en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

HMS Queen Elizabeth 4

Sözleşmenin sonar, radar, elektro-optik gözetleme sistemleri, periskop, elektronik destek ve elektronik taarruz ekipmanlarını kapsadığı ifade edilirken imzalan sözleşme ile bu kritik ekipmanların uzun vadeli kullanılabilirliğinin sağlanacağı aktarıldı. Sözleşme aynı zamanda Devonport, Faslane, Portsmouth ve Bahreyn’deki tesislerde bir dizi iyileştirme ile gelişmiş test ve onarım yetenekleri sunacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps, Thales UK ile imzalanan bakım sözleşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada:

“Küresel istikrarsızlığın olduğu bir dönemde, gemilerimizin ve denizaltılarımızın bakım için dışarıda kaldığı süreyi en aza indirmemiz zorunludur. Bu, Thales UK ile Birleşik Krallık savunma sektörü arasında yapılan ve yalnızca ulusal güvenliği artırmakla kalmayan, aynı zamanda yerel topluluklara destek sağlayan ve ekonomik büyümeyi artırmaya yardımcı olan bir başka ortaklıktır.” sözlerini kullandı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.