Black Hawk’ten otonom operasyon

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/dYcq_pzLsjA” title=”YouTube video player” width=”560″]
İnsanlı ve insansız hava araçları arasındaki belirgin fark otonom teknolojilerin devreye girmesiyle gittikçe farklı bir hal alıyor.

ABD ordusu tarafından düzenlenen tatbikatta bir Black Hawk helikopteri tamamen insansız modda kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. 

Donanım Haber’in verdiği bilgiye göre ABD ordusu Arizona eyaletinde bulunan Yuma Proving Ground’da düzenlediği bir tatbikatta bir dizi test uçuşu gerçekleştirdi. Bunlardan biri tamamen insansız modda çalışan bir Black Hawk helikopterinin kargo ikmal ve kurtarma operasyonu gerçekleştirmesi oldu.

Tatbikatta yer alan UH-60A Black Hawk helikopteri Matrix insansız uçuş sistemi ile donatıldı.

DARPA’nın hava mürettebatı kokpit içi otomasyon sistemi ALIAS’ın temelini teşkil eden Matrix teknolojisi ile konvansiyonel bir ordu helikopteri, otopilot işlevlerini yerine getirmenin yanı sıra acil durumlara insan müdahalesi olmadan yanıt verebilen insansız bir hava aracına dönüştürüldü. 

Sikorsyky şirketi; düzenlenen tatbikatta  Black Hawk’e entegre edilen Matrix teknolojisinin orduda kullanıma hazır olduğunu bildirdi. 

Tatbikat ile Black Hawk gibi insanlı helikopterlerin, zorlu çevre şartlarında veya basit ve rutin görevlerde hem insanlı hem de insansız olarak kullanılabilmesinin kanıtlaması hedeflendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.