Boeing helikopterlerini yükseltmek, yenisini almaktan daha pahalı

Güney Kore ordusu tarafından yürütülen araştırmalara göre, uzun süredir beklenmekte olan Chinook helikopterlerine gelecek yükseltmeler yeni bir hava aracı almaktan daha maliyetli. Chinook helikopterleri Boeing tarafından üretiliyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre, Güney Kore’nin iktidar partisi olan Demokratik Parti üyelerinden bir kişi Chinook yükseltmesi üzerine yapılmış olan araştırma sonuçlarını geçen hafta açıkladı.

Ulusal güvenlik üzerine bir komitede de görev almakta olan parti üyesi tarafından yapılan açıklamalarda, 43 tane CH-47D helikopterinden 17 tanesinin yükseltilmesi için gereken tutar 1.35 trilyon won (1.2 milyar dolar) iken; yenilerinin alınması için gereken tutarın 1.22 trilyon won olduğu belirtildi.

Chinook’un üreticisi olan Boeing artık eski varyasyonlara ait parçaları üretmiyor. Güney Kore gibi bazı ülkelerin elinde ise Chinook helikopterlerinin eski versiyonları var. Bu yüzden sipariş edilen parçalar yüksek fiyatlara sahip oluyor.

Eski üretim helikopterlerde parça eksikliği yaşanıyor

Ayrıca araştırma sonucuna göre, bazı Güney Kore yapımı askeri görev ekipmanları, uyumsuzluk problemlerinden dolayı yükseltilmiş helikopterler ile kullanılamıyor.

Güney Kore kimileri 50 yıldır kullanımda olan toplamda 50’ye yakın sayıda Chinook helikopterini kullanmakta. Eski helikopterlerin bazı parçalarının artık üretilmiyor olması, Koreli filonun faaliyet oranlarına zarar verdi.

Yakın zamanda bir toplantı düzenlenerek yeni helikopterler alınması ya da eskilerinin yükseltilmesi arasında bir karara varılması bekleniyor. Ancak endüstriden bazı kaynaklar yeni helikopterler almanın seçilen versiyona göre değişiklik göstererek daha yüksek maliyete sahip olacağını düşünüyor.

Güney Kore’nin uzun zamandır sahip olmak istediği Block I CH-47F Chinook helikopterlerinin satın alınması için en geç gelecek yılın temmuz ayında başvurulması gerekiyor ancak gerekli zaman dilimlerinde karar verme prosedürlerinin tamamlanmasına olası bakılmıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.