Boeing’ten ABD Hava Kuvvetleri ve İsrail’e KC-46A uçağı satışı

ABD Hava Kuvvetleri ve İsrail envanterindeki KC-46A tanker ve stratejik askeri nakliye uçağı sayısını artırıyor.

Boeing, ABD Hava Kuvvetleri ve İsrail’e KC-46A Pegasus tanker ve stratejik askeri nakliye uçağı sağlamak için toplam değeri 3,15 milyar dolar olan iki ayrı sözleşme kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, ABD’li şirkete verilen 2,2 milyar dolarlık ilk sözleşme kapsamında 15 adet KC-46A Pegasus uçağı üretilip ABD Hava Kuvvetlerine teslim edileceği ifade edildi. Teslimatların 30 Kasım 2015’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Pentagon tarafından Boeing’e verilen yaklaşık 930 milyon dolar değerindeki 2’inci sözleşme kapsamında ise İsrail için 4 adet KC-46A Pegasus üretilecek olup İsrail’e teslimatları gerçekleştirilecek. Söz konusu uçakların 31 Aralık 2026’ya kadar İsrail Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki tanker uçaklarını yeniliyor. Halihazırda tanker uçağına dönüştürülmüş Boeing 707 uçaklarını kullanan İsrail, envanterindeki tanker uçaklarını yenilemek için alımlar yapıyor.

Bu doğrultuda İsrail, ABD ile Mart 2020’de 8 adet KC-46A Pegasus tanker uçağı için 2,4 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.