Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

Brezilya ile İsveç, aralarındaki savunma sanayii iş birliğini bir üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor.

Brezilya, İsveç’e KC-390 askeri kargo uçağı satışı ve İsveç’ten yeni parti Gripen E savaş uçağı tedariki için Stockholm ile görüşmeler gerçekleştirecek.

Brezilya Savunma Bakanı Jose Mucio yaptığı açıklamada, Embraer üretimi KC-390 askeri kargo uçağının İsveç’e satışı ve İsveç’ten yeni parti Gripen E savaş uçağı tedariki için önümüzdeki ay İskandinav ülkesine bir ziyaret gerçekleştireceğini ifade etti.

FAB2857_Embraer_KC-390_Millenium_Brazilian_Air_Force

Nisan 2023’te Embraer ve İsveçli Saab, KC-390’ı “İsveç Hava Kuvvetlerinin taktik hava taşımacılığı gereksinimlerini karşılamak için tercih edilen çözüm” olarak konumlandırmaya çalışmak da dahil olmak üzere iş birliklerini derinleştirmek için bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

Brezilya’nın bu hamlesi, Avusturya’nın geçtiğimiz günlerde Lockheed Martin üretimi Hercules C-130’lardan oluşan filosunun yerine Brezilyalı uçak üreticisi Embraer’in KC-390’ını seçmesinin ardından geldi.

Brezilya, Portekiz ve Macaristan ile daha önce KC-390 olarak da bilinen C-390’lar için sözleşme imzalamıştı. Hollanda da kısa bir süre önce Brezilya üretimi askeri kargo uçağı satın almayı planladığını duyurmuştu.

Gripen E - Sweden and Braziljpg

Yeni parti Gripen E tedariki planı

Güney Amerika ülkesi, KC-390 uçağı satışının yanı sıra İsveç ile yeni parti Gripen E savaş uçaklarının tedariki için ayrı bir görüşme yapacak.

Brezilya, hava kuvvetlerinin modernizasyonu kapsamında İsveç’ten 34 adet JAS-39 Gripen E/F savaş uçağı satın almak istiyor. İlgili satın alma planının, 11 Ağustos 2023’te hükümet tarafından ordunun modernizasyonu için duyurulan “Programa de Aceleração do Crescimento – PAC” programı kapsamında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Brezilya, halihazırda Gripen savaş uçaklarını envanterinde bulunduruyor. 2014 yılında İsveçli Saab şirketi ile yapılan anlaşma kapsamında Brezilya Hava Kuvvetlerine 36 adet Gripen savaş uçağı siparişi verilmişti. 

Bu anlaşma kapsamında Embraer ile Saab’ın, mevcut 36 uçaklık siparişinin 15 adedinin Güney Amerika ülkesinde üretilmesi için Brezilya’da bir üretim tesisi bulunuyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.