Bulgaristan seçimlerindeki mağduriyet uluslararası yargıya taşınıyor

Bulgaristan’da yapılan son seçimde binlerce çifte vatandaşın oy kullanamaması Türk derneklerini harekete geçirdi.

Kırcaali Haber’in internet sitesindeki haberde; BALGÖÇ, BGF Federasyon ve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu’nun Bulgaristan’daki seçimlerde Türklerin kısıtlama yaşadığıyla ilgili görüşlerine yer verildi. Gençoğlu seçimlerle ilgili, “Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olan kardeşlerim, buraya hür iradeleri ile gelmediler ve asimilasyonla göçe zorlanarak bulundukları topraklardan koparıldılar. Dolayısıyla kardeşlerimizin gerek doğdukları gerekse yaşadıkları ülkelerde hiçbir şekilde, hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın hür iradeleriyle seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Zira bu kardeşlerimiz dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mezalim ve zoraki göç ile karşı karşıya kalmışlardır.” açıklamasında bulundu. 

Birçok çifte vatandaş oy kullanamadı 

Türkiye’de en az 350 bin çifte vatandaş oy kullanabilecekken yalnızca 35 sandığın açılmasını düşündürücü bulan Gençoğlu, “Yeteri kadar sandık açılmaması ve sandıkların önünde yaratılan ciddi geciktirmelerden dolayı bir çok soydaşımız hem kendisinin hem de çocuklarının geleceği için önemli olan bu seçimlerde oy kullanamamıştır. Ve bu kardeşlerimizin getirilen çeşitli kurallarla maalesef oy hakkı ihlal edilmiştir. Bu durumun düzeltilmesi ve hür iradeleriyle herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın, ileride yapılacak seçimlerde oy kullanabilmelerinin temini için başta BAL-GÖÇ olmak üzere, Federasyon ve Konfederasyon nezdinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi Denetim ve İnsan Hakları Komitesi, Ulusal Azınlıkların Korunması Sekretaryası, Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlara da başvurular yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Umuyoruz ve inanıyoruz ki bizlere demokrasi dersi verme çabasında olan, sözde insan haklarını savunur görüntüsü veren, çoğu zaman gerçekleri görmekten kaçınan ve kulakları sağırlaşıp duymaz hale gelen kuruluşlar, bu konuyla ilgili gereğini yapacaktır.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Türkçe seçim çalışmaları serbest olmalı 

Seçim çalışmalarında Türkçe siyasi çalışmalara izin verilmesini talep eden Gençoğlu, bundan sonraki süreçlerde Türkiye’deki sandıkların soydaşlarımızın tamamının oy kullanabilmesi için artırılmasını ve demokratik bir seçim ortamı oluşturulmasını umduklarını belirtti.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.