Çin, 30 Mach rüzgar tünelini 2022’de tamamlamayı hedefliyor

Çin, havacılık ve uzay sektöründe yeni gelişmelere basamak olması beklenen hiper hız rüzgar tüneli inşaatına devam ediyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde Çin’in, yüksek irtifa 30 mach hız testlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak rüzgar tüneli inşaatını 2022 yılında tamamlamayı hedeflediği ifade edildi. Rüzgar tünelinin, hipersonik ve uzay araçları programlarına katkı sağlaması öngörülüyor.

Söz konusu teknoloji aracılığıyla geliştirilen hipersonik uçakların bir veya iki saat içerisinde dünyanın herhangi bir noktasına ulaşabileceği, uydu ve uzay aracı fırlatma maliyetlerinin yüzde 90 oranında azalmasını sağlayacak uçakların geliştirilmesinin önünün açılacağı belirtildi.

JF-22 hiper hız rüzgar tünelinin 40 ila 100 kilometre irtifada, ses hızının 30 kat üstü bir azami hızı simüle edebildiği aktarıldı. Mart 2018’de inşaatı başlayan rüzgar tünelinin, 2022 yılında tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en gelişmiş hiper hız rüzgar tüneli olması bekleniyor.

Çinli havacılık uzmanı Fu Qianshao Global Times’a verdiği demeçte, teknolojik olarak daha az karmaşık olduklarından dolayı hipersonik uçakların geliştirilmesinin uzay araçlarına kıyasla daha erken gerçekleşebileceğini ifade etti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.