Çin, Avustralyalı savaş suçlularını afişe eden bir görsel yayınladı

Avustralya askerlerinin kasım 2020’de yayınlanan bir raporla Afganistan’da 39 sivili canice katlettiğinin gün yüzüne çıkması, Çin tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmaya devam ediliyor.  Bu doğrultuda Çin, Çin, Avustralya’nın Afganistan’da 39 sivili katlettiği olayı merkeze alarak ülkenin Afganistan’da işlediği savaş suçlarını detaylandıran bir poster hazırladı.

Çin Komünist Partisinin sözcüsü Global Times medya kuruluşu Avustralya askerî birliklerinin Afganistan’da insanlığa karşı korkunç suçlar işlediğini açıkladı ve olayı detaylandırmaya yönelik bir poster yayınladı.

Avustralya, Afganistan’da görev yapan 25 özel kuvvet birliği askerinin 39 masum sivili öldürdüğünü itiraf ederek Afgan halkından özür dilemiş ve gereken soruşturmanın başlatıldığını duyurmuştu. Çinli medya kuruluşu ise Avustralya’daki iç yargılamanın verimli ve yeterli bir şekilde çalışamadığını gerekçe göstererek Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bu tip insan hakları ihlalleri davaları hakkında karar vermek için daha uygun bir makam olduğuna dikkat çekti.

Global Times ‘’İnsanlar öldürülemez ve unutulamaz. Afgan halkı pişmanlık ve itirafları duymayı hak ediyor.’’ ifadelerini kullandı. Ayrıca, Afgan görgü tanıklarının Avustralyalı savcıların iddianameleri oluştururken yardımcı olması hususunda süren söylemini bir kez daha tekrarladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian geçen kasım ayında olaylara ilişkin yaptığı paylaşımda “Korkma barış getiriyoruz” yazılı bir görseli, ‘’Afgan sivillerin Avustralyalı askerler tarafından öldürülmesi şok edici. Bu tür eylemleri kınıyor ve gerekenlerin yapılması çağrısında bulunuyoruz.’’ ifadelerini kullanmıştı.

Sözcünün bu paylaşımı sonrası iki ülke arasında tansiyon yükselirken Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “son derece çirkin” olarak nitelediği bu paylaşım nedeniyle Çin’den özür dilemesi talebinde bulunmuştu. Buna karşılık Çin kanadının “Neden? Afgan sivilleri acımasızca öldürmelerinin haklı ama böylesine acımasız bir vahşiliğin kınanmasının haklı olmadığını mı düşünüyorlar? Afganların hayatı değerlidir.” cevabı ile muhatap olmuştu. 

Avustralya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Çin’in Uygur Türkleri’ne uyguladığı soykırım suçuna değinilmek suretiyle, “Avustralya’daki Uygur aktivistlerin aileleri, yurtdışındaki muhalif sesleri susturmak için rehin tutulduğunda itirazlarını görmezden gelmeliydik, bizim hatamız. Uygur kadınları zorunlu kısırlaştırmaya ve zorunlu doğum kontrolüne maruz bırakıldığında bunları makul önlemler olarak görmeliydik, bizim hatamız. Uygurlar’ın Çin hapishane sistemine dağıldığına dair kanıtlar ortaya çıkmaya başladığında, bu olayların video kayıtlarının Batı’nın düşmanca bir propagandası olduğunu varsaymalıydık, bizim hatamız. Çinli yetkililer Moğol İmparatorluğu döneminden beri Uygurlar’ın hac yeri olarak da kullandığı 800 yıllık bir camiyi yıktığında, düşüncelerimiz bunun yerine Notr Dame’deki yangına yönelmeliydi, bizim hatamız. Avustralyalı Uygurlar’ın protesto etmelerine ve aileleri ile halklarının içinde bulundukları kötü durum hakkında farkındalık yaratmalarına izin verdiğimizde, bunun Çin halkının duygularını nasıl inciteceğini düşünmeliydik, bizim hatamız.” ifadeleri kullanılmıştı.

Halihazırda Afganistan’dan Avustralya diğer yabancı güçler ile birlikte bölgeyi terk etmeye hazırlanırken sivillerin hesabını kimin soracağı merak ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.