Çin bomba imhalarında yeni bir robot kullanacak

Yakın tarihlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından gerçekleştirilen bir bomba imha tatbikatında yeni bir bomba imha robotunun kullanıldığı görüldü.

Global Times sitesinde yer alan haberde, insan hayatının tehlikeye girdiği bu tür operasyonlarda robotların ve genel olarak makinelerin kullanılmasının Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun modernizasyonuna yönelik olarak ciddi bir örnek olduğu ifade edildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesindeki bir mühendislik ve nükleer, biyolojik, kimyasal savunma tugayınca düzenlenen taktiksel tatbikatta yeni bomba imha robotu kullanıldı.

Bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilen robot, kullandığı su topları ile bombayı etkisiz hale getirdi. Robotun sahip olduğu 6 adet kamera ile etrafını 360 derece görüntüleyebildiği ve zorlu arazi şartlarında harekat kabiliyetine sahip olduğu aktarılan bilgiler arasında yer aldı.  

Çinli yetkililer, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 2027 tarihine kadar ordunun çeşitli alanlarda modernleşme faaliyetleri için çalışmalarına devam ediyorlar. İsmi paylaşılmayan Çinli askeri bir uzman söz konusu robotlar gibi insansız sistemlerin ordunun modernizasyon aşamaları ve alanlarında önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor. Uzman bunlara ek olarak keşif, mühimmat taşıma, saldırı, ateş desteği ve mayın tarama gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak farklı türlerde robotların Çin Halk Kurtuluş Ordusu envanterine girdiğini ve bu insansız sistemlerin yeterliliklerini kanıtladıklarını ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.