Çin “Demir Adam” askerlerini test ediyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2BamOIvWiCWAn6x0JQtoOI” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Geçtiğimiz günlerde Çin gazetesi Global Times’ta yayınlanan haberde, Çin ordusunun Hindistan Fiili Denetim Hattı’na (LAC) yakın güvenlik birimlerinin, yüksek rakımlı ortamlarda tedarik teslimatı, devriye ve nöbetçi görevleri gibi faaliyetleri yerine getirmek için “Demir Adam” tipi dış iskelet kıyafetleri aldığı bildirilmişti.

Aynı zamanda Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Sincan Askeri Komutanlığı’na bağlı birkaç asker, bilinmeyen bir bölgeye 20 kg ağırlığında su ve gıda taşıma faaliyeti gerçekleştirdi. Yüksek rakımlı bölgelerde oksijen azlığı, taşınan ürünlerin ağırlığını artırırken buna bağlı olarak insan dayanıklılığı azalma göstermektedir. Bu noktada, sırt çantaların ağırlığı, askerlere kolaylık sağlaması açısından dış iskelete aktarılır.

Ekim 2019’da ÇHKO Ekipman Departmanı, özellikle topçu mühimmat doldurucularına yönelik en iyi dış iskelet tasarımı temalı bir “Süper Savaşçılar” yarışması düzenlemişti. Askerler bu kıyafetlerle 40-50 kg ağırlığındaki 155 mm mermileri zahmetsizce kaldırabiliyorlardı. Ekim 2020’ye gelindiğinde ise dış iskeletler Çin ordusunun eskimiş mühimmat imha biriminde hizmete girdi. Öte yandan Çin, dış iskelet sistemini deneyen ilk ülke veya tekel değil; ABD 2013 yılında TALOS adlı proje ile dış iskelet sistemini denemişti.

The Times of Israel’de yer alan haberde, Çin’in süper askerler oluşturma tutkusunun sadece makinelerle sınırlı olmadığı, aynı zamanda biyoteknolojiyi silahlandırmayı ve insan performansını artırmak için genleri düzenlemeyi de içerdiği ifade ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.