Çin, jet pilotu aday eğitimini hızlandırıyor

Çin, gelecekte hava kuvvetlerinde görev alacak jet pilotu adaylarının eğitimlerini ileri seviye jetlere geçişi kısaltarak hızlandırmayı hedefliyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde Çin Halk Kurtuluş Ordusunda görev alacak pilotların eğitimleriyle ilgili bilgilere yer verildi. Temel eğitim uçaklarıyla aldıkları eğitimlerinin hemen ardından ileri seviye eğitim jetleri ile eğitimlerine devam eden savaş uçağı pilotu öğrencilerinin ilk grubunun mezun olduğu ifade edildi. Bahsi geçen gelişme, muharebe yeteneği oluşturma sürecinin hızlandırmasında yenilikçi bir eğitim yaklaşımı olarak değerlendirildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Shijiazhuang Uçuş Akademisi’ndeki bir grup pilot adayı öğrenci, Temmuz 2020 tarihinde temel eğitim uçağı ile uçma çalışmalarını tamamladıktan sonra orta seviye eğitim uçaklarındaki eğitimlerini atlayarak direkt olarak ileri eğitim jeti ve ilk seviye muharip jet kontrollerini öğrenmeye başladı. Mezunların, muharebe birimlerinde J-10, J-11 ve J-16 gibi jetleri içeren dördüncü nesil uçaklarda görevlendirilmesi bekleniyor.

Uzmanlar, pilot adaylarının JL-10 ileri seviye eğitim jetini öğrendikten sonra dördüncü nesil ya da J-20 gibi beşinci nesil muharip jetlerde ustalaşmalarının daha kolay olacağını belirtiyorlar.

Geleneksele nazaran yeni yaklaşım sayesinde pilot adaylarının daha hızlı öğrenmede ve ileri seviye eğitim jetleriyle uçuş gerçekleştirme sürelerinde yüzde 30 artış kazandıkları ifade edildi.

Öte yandan ortaya çıkan bir rapora göre orta seviye eğitim jetlerinin atlanmasında bazı pilot adayları daha yavaş öğrenme eğrisi ve dengesiz zihinsel durum kaydettiler. Akademinin, daha fazla eğitim simülasyonu ile kişiselleştirilmiş rehberlik analizi ve değerlendirmesi ekleyerek bu sorunu hallettiği belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.