Çin merkezli hacker grubu ABD ve Avrupa ülkelerini hedef alıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5ntqXMrbCAn2V9ETKCtHB7″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

FireEye isimli güvenlik şirketine göre, ABD ve Avrupa ülkelerini hedef alan Çin merkezli büyük bir dijital espiyonaj meydana geldi. Söz konusu espiyonaj esnasında daha öncesinde kullanılmamış dört yeni hack’leme aracı kullanıldı.

E Hacking News tarafından yapılan habere göre iki Çin merkezli siber saldırgan grup ve araştırmacıların dile getirmediği başka hacker’lar; yaygın bir VPN hizmeti (Pulse Connect Secure) aracılığıyla ağlara sızarak önemli verileri ele geçirdi. FireEye daha öncesinde saldırıdan etkilenen grupların savunma, bankacılık ve kamu sektörleri olduğunu belirtmişti; ancak FireEye’ın yaptığı yeni açıklama ile ulaştırma ve telekomünikasyon sektörlerinin de etkilendiği belirtildi.

Pulse Connect Secure isimli VPN hizmetinin en az yirmi dört ABD devlet kuruluşunda ve bazı ulusal güvenlik odaklı araştırma laboratuvarlarında kullanıldığı belirtiliyor.

FireEye tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik şirketi, Pulse Connect üzerinden yapılan siber saldırıyı açıklamak için hazırlanırken Çinli siber saldırganlar saldırıya ait izlerin üzerini kapattı.

Mandiant isimli güvenlik şirketi bünyesinde çalışan analistin ifadelerinde Çin hükümetinin siber saldırganlara gösterdiği toleransın 2019 yılından beri arttığı ve bu durumun Çin hükümeti destekli saldırıların yakın gelecekte ABD ve Avrupa ülkeleri için büyük bir tehdit oluşturacağı belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.