Çin siber alanda ABD’nin 10 yıl gerisinde

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3204U0A8Q9aWj9Zyodd02C” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) ortaya çıkardığı yeni bir araştırmada Çin’in, siber alanda ABD’nin yeteneklerinden 10 yıl geride olduğu öne sürüldü. 

Financial Times tarafından yapılan habere göre yetersiz güvenlik ve zayıf istihbarat analizi, Çin’in siber alandaki gelişimini baltalıyor. 

Söz konusu çalışma Pazartesi günü, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından yayınlandı. IISS’in araştırmasında ülkeler; siber yetenekleri, dijital ekonomilerinin gücü, istihbarat ve güvenlik işlevlerinin olgunluğu, siber tesislerin askeri operasyonlarla ne kadar iyi entegre edildiği konularına göre sıraya konuldu. 

Haberde Çin’in tıpkı Rusya gibi çevrimiçi casusluk yürütme, fikri mülkiyet hırsızlığı ve dezenformasyon yayma gibi ofansif siber operasyonlarda kendisini kanıtladığı aktarıldı. Ancak IISS’e göre her iki ülke de rakiplerine göre nispeten daha zayıf bir siber güvenliğe sahip oldukları için geri kaldı.

Sonuç olarak, düşünce kuruluşu tarafından yalnızca ABD “üst düzey” siber güç olarak sıralanırken ikinci sırada Çin, Rusya, İngiltere, Avustralya, Kanada, Fransa ve İsrail yer aldı. Üçüncü katman ise Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Kuzey Kore, İran ve Vietnam’dan oluşuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.