Çin, soykırıma devam edeceğinin sinyalini verdi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde soykırım faaliyetleri yürüten Çin yönetiminin yetkilileri, bölgede insan haklarının acımasızca ihlal edilmesinden vazgeçilmeyeceğinin sinyalini verdi.

İ News’te yer alan habere göre, Sincan Komünist Partisi’nden Xu Guixiang, Pekin’de verdiği bir röportajda, “Şuan kayıtsız olamayız, çünkü tehditler hala dışarıda.” dedi. 

Yayınlanan çok sayıda rapor, uydu görüntüsü ve bölgeden farklı ülkelere gidenlerin ifadelerine rağmen Çin yönetimi, gerçekleştirilen soykırımı reddetmeye devam ediyor.  Çinli yetkili verdiği demeçte, “Terörizmden arınmış dört yıl, hiçbir tehdit veya tehlike olmadığı anlamına gelmez.” dedi. Çin, Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik “terör” yaftasıyla soykırım faaliyetleri yürütse de Uygur Türklerinin teröre hizmet eden uygulamalar yürüttüğüne dair elle tutulur bir kanıt bulunmuyor. 

Medyanın çekim yapmasına izin verilmedi

Çinli yetkili, bölgedeki Uygur Müslümanları üzerindeki politikalarının başarıya ulaştığını söylemekten çekinmedi. Guixiang, iş olanağı sağlamak konusunda başarı elde ettiklerini söylese de zaten Uygur Türklerinin işsiz kalmalarının ve ekonomik olarak zor duruma düşmelerinin sebebinin, Çin yönetiminin faşist tutumu olduğu biliniyor. Çinli yetkili toplama kamplarında çalıştırılanları kastediyorsa da bu kamplarda yaşanan insan hakları ihlalleri her geçen gün artan kanıtlarla ortaya seriliyor.

Soykırım iddialarını reddeden Çin yönetimi, bölgede üst düzey gizlilik için özen gösteriyor. Öyle ki, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki yetkililer, medyanın özgürce haber yapmasına ve görüntü almasına izin vermedi. Yalnızca kendi kontrollerinde bir ziyaret gerçekleştirilmesine müsaade edildi.

Çinli yetkilinin açıklamaları, Çin’in soykırım faaliyetlerine devam edeceğinin de haberini verdi. Guixiang, “Sosyal temellerin yanı sıra, aşırılık ve terörizmin yükselmesine yol açan bölge konularını içeren kökleşmiş sorunlarla ilgili daha fazla düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.