Çin savunma sanayii ürünleri kendini farklı ülkelerde gösteriyor!

China North Industries Group Corporation (Norinco), Tayland Kraliyet Ordusu (RTA) için aldıkları sipariş üzerine üretilen 60 adet VT-4 ana muharebe tanklarının tamamının teslim edildiğini açıkladı.

Açık istihbarat alanında önde gelen yayıncılık kurumlarından Janes Group’a Bangkok'taki Savunma ve Güvenlik 2023 fuarında konuşan bir Norinco yetkilisi, sipariş kapsamında üretilen son 12 tankın, ekim ayı içinde Tayland’ın kuzeydoğusunda bulunan Khon Kaen’de konuşlu 6. Süvari Taburu olarak bilinen birliğe teslim edildiğini belirtti. Eylül ayında ülkenin kuzeydoğusundaki Roi Et’te konuşlu 21. Süvari Taburu da eylül ayında 5 adet VT-4 tankı almıştı.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

unnamed (3)

Tayland Ordusu envanterinde bulunan M41, M48 ve M60 tanklarını envanterden çıkarmak için yürüttüğü çalışmalar ile sık sık gündeme geliyor ve bu kapsamda 2016 yılından bu yana VT-4 tankarını tercih ediyor. Pek çok kaynak gibi Janes de Tayland Ordusu’nun ABD tarafından üretilmiş ve artık eski olarak nitelendirilen tankların yerini almak üzere en az 100 tanka daha ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor.

unnamed (5)

Daha önce MBT-3000 olarak bilinen VT-4 ana muharebe tankı, 125 milimetrelik yivsiz bir topla donatılmıştır. Uzaktan kumandalı 12,7 mm uçaksavar makineli tüfek ve 7,62 mm koaksiyel makineli tüfek ikincil silahı oluşturur. Kompozit zırh ve FY-4 patlayıcı reaktif zırhtan oluşan çift katmanlı koruma sistemine sahiptir. Norinco şirketi tanka dair resmi açıklamada ön koruma kuvvetinin 500 mm homojen çelik zırha eşdeğer olduğunu ve patlayıcı reaksiyon zırhını 700 mm civarında olarak açıklamıştır. Tank, 1300 hp güç üreten su soğutmalı turboşarjlı elektronik kontrollü dizel motorla donatılmış olup 500 km harekat menzili ile maksimum 70 km/s hıza ulaşabilir.

unnamed (6)

VT-4 Ana Muharebe tankları, ateş gücü, zırh koruması, manevra kabiliyeti açısından modern tanklardan biri olarak kabul ediliyor. Tayland ile beraber Pakistan ve Nijerya ordularında da hizmet veriyor. 

Norinco Tayland Ordusu’nun tedarik ettiği VT-4 ana muharebe tankları ve VN1 8x8 tekerlekli zırhlı araçları için Tayland'da bir bakım-onarım ve revizyon merkezini kurmayı planlıyor.