Çin yeni hava savunma sistemini tanıttı

Geçen günlerde Çin, kundağı motorlu 8 tekerlekli hava savunma sistemini tanıttı. Sistem 35 mm uçaksavar silahı ile 2 adet satıhdan havaya füzeye sahip. İki adet hava savunma füzesinin uçaksavar silahının yanına (taretin sağ kısmında) monte edildiği görülüyor.

Global Times sitesinde yer alan habede Çin silahlı kuvvetlerine katılacak yeni hava savunma sistemine ilişkin bilgilere yer verildi. Sistem Çinli analistlerce arazi-alan savunması için isabetli bir seçim olarak değerlendiriliyor.

Çin Merkez Televizyonu’nun (China Central Television, CCTV) açıklamalarına göre sistem, Çin savunma sanayiisi tarafından bağımsız olarak geliştirilmiş, gelişmiş radar ve atış kontrol sistemlerine sahip kundağı motorlu bir hava savunma sistemi olarak öne çıkıyor. Raporun devamında sistemin beka kabiliyetinden dolayı mekanize birliklerin hava savunma ihtiyacına cevap olabileceği, ayrıca saha hava savunma görevleri ve insansız hava araçlarına karşı korumada orta büyüklükte bir müşterek tugay için de ideal bir seçim olduğu ifade edildi.

Kamuya bağlı China South Industries Group Corporation’dan yetkililer sisteme tespit, izleme ve saldırı özelliklerini entegre ettiklerini ve sistemin bütün bu görevleri hareket halinde gerçekleştirebildiğini ifade ediyorlar. Sistemin sahip olduğu uçaksavar silahının tek namlulu olsa da atış hızını önemli derecede arttıran yeni otomatik yükleyicisi sayesinde iki namlulu öncülleri ile aynı kabiliyetlere sahip olduğu belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.