Çin’in Pakistan’a J-10C savaş uçağı satacağı iddiası

Çin ile Pakistan’ın J-10C savaş uçakları için iş birliğine gideceği konuşuluyor.

Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Evi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Pakistan’ın 2021’in sonuna kadar Çin’den 36 adet 4.5’uncu nesil Chengdu J-10C gelişmiş avcı uçağı almaya hazırlandığı iddia edildi.

Bu bilgi, iki ülkenin savunma bakanlıkları tarafından doğrulanmazken 2020 raporlarına göre, İslamabad’dan üst düzey hükümet yetkilileri, PL-10 ve PL-15 füzelerinin yanı sıra genellikle ABD üretimi F-16’lar ile karşılaştırılan J-10 jetlerinin tedariki konusunda Çin ile görüşmelerde bulundu.

Ocak 2021’de düzenlenen ve Çin ile Pakistan’ın da katıldığı Shaheen-9 ortak hava tatbikatlarında, Çin’in J-10C ve J-11B avcı uçakları, bölgede iki ülkenin de rakip olarak gördüğü Hindistan’ın Rafale ve Su-30 savaş uçakları simüle hedef olarak gösterilmişti.

Çinli askeri bir uzman, Shaheen-9 tatbikatından sonra devlet medyasına verdiği demeçte, J-10C avcı uçağının boyut, aerodinamik özelllikler, aviyonik, silah sistemleri ve muharebe kabiliyeti dahil olmak üzere birçok yönünün, Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Rafale savaş uçaklarıyla karşılaştırılabilir olduğunu vurgulamıştı.

Pakistan Hava Kuvvetleri, şu anda F-16 savaş uçaklarının en son versiyonu ile görev yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.