Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KKTC’deki İHA üssü için açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kütüphane Söyleşileri” programında gençlerle bir araya geldi ve programda önemli açıklamalarda bulundu.

KKTC’de bulunan ve Türk SİHA’ları için bir üs haline getirilen Geçitkale Havalimanı ile ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçitkale Havalimanı’nın bölge için çok değerli olduğunun altını çizdi.

Güçlü olmak için hava, kara ve denizde etkin olmanın önemini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi havaalanı olarak iki tane havaalanı var Kıbrıs’ta; birisi işte Türkiye’de tüm vatandaşlarımın bildiği Ercan, birisi de tabii daha önce orada bulunan, ama biz orayı da şimdi bir değişikliğe sevk etmek suretiyle yeni bir isimle ve daha çok SİHA’larımızın ve İHA’larımızın yer aldığı alan.

Bunları niye acaba bu denli hareketlendiriyoruz, sebep? Bölgede olabilecek herhangi bir saldırıda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak için de havada, karada, denizde her şeyinle var olacaksın. Peki, var mıyız? Evet, varız. Kaldı ki hepsini koy bir kenara, biz zaten şuradan hemen Anamur’dan, Mersin’den uçaklarımızı kaldırdığımız zaman, Adana’dan kaldırdığımız zaman, uçaklarımız anında nerede? Oradalar. Yani bizim için zaman mefhumu burada zaten yok. Bütün mesele nedir? Siz yere sağlam basacaksınız, özgüveniniz olacak. Türkiye olarak biz varız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında bölgenin Türkiye açısından önemi tekrar gözler önüne serilmiş oldu.

Geçitkale Havalimanı’nında konuşlanacak İHA’lar, harekat yarı çapları ve operasyonel güçleri ile Türkiye’nin bölgedeki hakimiyeti açısından önemli bir ağırlık merkezi oluşturacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.