Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan F-16 Blok 70 açıklaması

Türk-Amerikan ilişkilerinin önemli sınavlar geçirdiği son beş yıl içerisinde yaşanan konularla ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan-Biden görüşmesinin detaylarını ve F-16 Block 70 konusunu anlattı.

Erdoğan-Biden görüşmesinde bir mutabakatın yaşandığını belirten İbrahim Kalın, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Biden ile çok verimli bir görüşmesi oldu. Sadece süre olarak değil, içerik olarak da son derece güçlüydü. İki lider, Türk-Amerikan ilişkilerini doğru bir stratejik çerçeveye oturtma konusunda da mutabık kaldılar.

Bu çerçeveyi takip edecek, bunu bölgesel ikili konulara yansıtacak şekilde de bir mekanizmanın kurulması konusunda anlaşmaya varıldı ve bizlere de talimat verildi. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonunda bu mekanizma en kısa zaman kurulacak, muhataplarımızla bunu görüşeceğiz, liderlerimize arz edeceğiz ve Türk-Amerikan ilişkilerinin olması gereken yerde bulunması için de bize verilen talimatlar çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Türk-Amerikan ilişkilerinin çok eski bir tarihi var. Günümüzün jeopolitik konjonktürü içerisinde de bu ilişkinin önemi, herhalde izahtan varestedir.” ifadelerini kullandı.

F-16 Block 70 tedariki

Türkiye’nin ABD için önemini vurgulayan Kalın, “İhtiyaçlarınızın neler olduğunu tam tespit edelim; ‘F-16’ların alımı, modernizasyonu ve diğer teknik konularla ilgili neler yapabiliriz.’ Bununla ilgili çalışmalar da şu anda sürüyor, teknik heyetler gidip gelmeye başladılar. Umarım, ABD Kongresi Üyeleri ile Senatörler de Türkiye’nin önemini en kısa sürede kavrarlar.

Şu anda Dünya siyasetini doğrudan etkileyen 4-5 tane jeopolitik konuyu sıralayacak olsak; Afganistan gibi, Suriye gibi, Kafkaslar gibi, Libya gibi… Hepsinde Türkiye var. Bunların her birinde Türkiyesiz bir hesap yapmak, bir politika geliştirmek mümkün değil. Bu çerçevede, umarım Kongre üyeleri de oradaki politika yapıcılar da Türkiye’nin önemini hak ettiği şekilde görürler. Biz, bu konuda tezlerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Yönetim ile de yakın bir iş birliği içerisinde bu sorunlarımızın çözümleri için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

CAATSA yaptırımları, F-35 ve S400

Türkiye’nin birinci tercihinin F-35 programında bulunmak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Tabi bizim birinci tercihimiz, F-35 Programı içerisinde bulunmaktır. Yani CAATSA yaptırımlardan dolayı Türkiye’nin F-35 Programı dışına çıkartılmış olması, haksız ve hukuksuz bir uygulamadır. Nitekim şimdi ABD Kongresi’nde S400 alan Hindistan’a bir istisna getirilmesiyle ilgili yasa tasarısı gündemde. Burada eğer mesele sadece Rusya’dan yüklü miktarda silah alınması ise bu ülkelere neden istisna yapılıyor? Böyle bir kural yoksa Türkiye’ye neden bu yaptırım uygulanıyor? Bunu sormak da bizim en doğal hakkımız.

Ama yönetimin bu konudaki olumlu tavrı, bizce de not edildi. Biz bu çerçevede mesafe almayı arzuluyoruz. Önceliğimiz savunma sanayii alanında Türkiye’nin ihtiyaçlarını en uygun şekilde temin etmek, karşılamaktır. Türkiye bu alanlarda alternatifsiz değildir.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.