DAPA, hidrojenle çalışan İHA için anlaşma imzaladı

Güney Kore, hidrojen yakıtla çalışacak İHA’lar için bir anlaşmaya imza attı.

ASIAN MILITARY REVİEW’in haberine göre, DAPA tarafından 17 Mayıs’ta yapılan açıklamada bir hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip olacak yerli İHA’ların; gözetleme ve keşif yeteneklerini geliştirmek için Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacağı ifade edildi.

Hızlı bir satın alma programı kapsamında tedarik edilecek İHA’ların teslimatlarının kasım ayında başlaması ve bir yıl içinde tamamlanması düşünülüyor. 

DAPA’ya göre, proje kapsamındaki İHA’lar geleneksel pille çalışanlara göre daha fazla dayanıklı olacak. Ek avantaj olarak kabul edilen daha düşük gürültü ve titreşim özelliği de ayrıca İHA’ların gizli görevler sırasında tespit edilme olasılığını azaltacak.

Doosan Mobility Innovation şirketi de yakıt hücresiyle çalışan İHA’ların pille çalışanlardan daha fazla uçtuğu açıklamasını yaptı. Doosan Mobility Innovation konuyla ilgili, “Pille çalışan bir [İHA] yalnızca 10 ila 30 dakika uçabilirken, yakıt hücresiyle çalışan bir [İHA] iki saatten fazla uçabilir.” dedi.

Doosan Mobility Innovation pil gücüyle ilgili olarak ayrıca, “Enerji yoğunluğu bir pilinkinin üç ila dört katı olduğu için yakıt hücreli bir güç paketiyle daha uzun bir uçuş süresi mümkün.” ifadelerini kullandı.

Bir pilin şarj edilmesinin normalde 60-90 dakika arası sürdüğünü söyleyen şirket, yakıt enerjisinin İHA’nın şarj edilme sürecini 10 dakikaya düşürdüğünü ifade etti. Ayrıca normal bir pilin performansının 100 şarj ve deşarj döngüsünden sonra düşebildiğine, yakıt hücreli pilin ise 1000 saat üzerinde kullanılabildiğine dikkat çekildi.

DAPA’ya göre bu program, hidrojeni daha büyük İHA’lar ve zırhlı araçlar gibi diğer askerî uygulamalar için bir güç kaynağı olarak kullanmak amacıyla, hidrojenle ilgili altyapıyı kurmak için bir platform olarak görülüyor.

Güney Kore’nin kamu ve özel sektörlerinin hidrojen sektörünü ülkede geliştirmek için bir misyon üstlendiği ifade ediliyor. Hidrojen Ekonomik Komitesi; üretim, depolama, nakliye, enerji üretimi ve çevre/altyapı güvenliği olmak üzere beş temel alanda hidrojen teknolojilerini geliştirmeyi amaçlayan 20 yıllık bir planı desteklemek için Ocak 2020’de kuruldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.