DARPA en geniş katılımlı otonom araç tatbikatını düzenledi

Kara ve hava otonomlarının gerçek bir muharebe meydanında nereye kadar gidebileceği ve ne tür kararlar alarak ilerleyeceğini mümkün olan en gerçekçi koşullarda gözlemeyi amaçlayan program kapsamında, 2017’deki başlangıçtan bu yana, gitgide artırılan bir karmaşıklık ve zorlaştırılan hedeflere karşı 6 ayrı saha tatbikatı yapıldı. 

“Saldırı Sürüsü-Etkin Taktikler Programı”nın (OFFensive Swarm-Enabled Tactics / OFFSET) olarak adlandırılan tatbikat ABD’nin Tennessee eyaleti Fort Campbell kentindeki Cassidy Kombine Silah Kolektif Eğitim Tesisi’nde gerçekleştirildi.

Defense Here’in haberine göre program, karmaşık kentsel ortamlarda çeşitli görevleri yerine getirmek üzere, gelecekte büyük ölçekli insansız hava ve / veya kara robotları kullanmaya hazırlanan piyade birliklerinin operasyonel başarılarını artırmayı hedefliyor. 

OFFSET yetkilileri bu çalışmaya girerken özellikle askerî birliklere etkin destek olacak işbirlikçi araç sürülerinin otonom davranışlarını geliştirmeye ve insan-makine ortak ekip oluşturma becerisinde somut gelişmeler kaydetmeye odaklandı. Amaç, otonom sistemlerin çok kolay anlayabileceği algoritmalar kullanarak, bir sürü komutanının niyetini uygulamak üzere sahaya sürülebilecek “sürü taktikleri” geliştirmekti.

Bu amaç doğrultusunda, önde gelen iki sürü sistem entegratörü, Northrop Grumman Mission Systems ve Raytheon BBN Technologies, hem fiziksel hem de sanal ortamlarda sürü operasyonları için açık bir mimari tasarlamak, geliştirmek ve dağıtmakla görevlendirildi.

Sürü sistemleri, sürü taktiklerinin tasarlanmasını ve entegrasyonunu sağlayan genişletilebilir bir oyun tabanlı mimariden, insan ekipleri ve sürü sistemleri arasında işbirliği için sürükleyici ara yüzlerden ve yeni becerileri doğrulamak için kullanılan yüzlerce hava ve yer robotuyla fiziksel bir test ortamından oluşuyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.