Elektronik haberleşme sektörü yüzde 18 artış gösterdi

Elektronik haberleşme sektöründe yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yılın ikinci çeyreğinde elektronik haberleşme sektörünün net satış gelirlerinde yüzde 18 artış yaşandığını ve yatırımların da yüzde 34 yükseldiğini dile getirdi. 

Bakan Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu”nu değerlendirdi.

Elektronik haberleşme sektörünün, diğer sektörlerin iş yapış biçimlerini etkilemesine ve verimlilik artışını sağlamasının önemine değinen Karaismailoğlu, sektörün geçmişten bugüne verilerine bakıldığında olumlu tablonun her dönem devam etmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Yakın gelecekte kullanıma sunulacak teknolojilerin, sektörün ivmesini artırmasını beklediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu; 5G ve yaygınlaşan yüksek hızlı fiber altyapıların ekonominin genelindeki toparlanma ve iyileşmeye de katkıda bulunacağını dile getirdi.

Net gelir ve yatırımlarda artış 

Karaismailoğlu, 2021 yılı ikinci çeyreğinde sektörde net satış gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18’den fazla artarak 22,1 milyar lirayı geçtiğine işaret etti. Türk Telekom ve mobil operatörlerin bu gelirdeki payının 16,1 milyar lira olduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Yatırımlarda, pandeminin başlangıcından beri görülen yüksek büyüme bu çeyrekte de devam etti. Yatırımlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 34 arttı ve 3,8 milyar lirayı aştı” dedi.

İnternet abone sayısı 85,7 milyona yükseldi 

84,6 milyon mobil kullanıcının olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Abone yaygınlığı yüzde 101,2’dir. Bu abonelerin 78,5 milyonu 4,5G abonesidir. Makineler arası iletişim abone sayısı 7 milyona ulaştı. Taşınan mobil numara sayısı toplamda 152,4 milyon olurken, bu çeyrekte ise 2,3 milyon numara taşındı. Toplam genişbant internet abone sayımız; 68,3 milyonu mobil olmak üzere 85,7 milyona çıktı ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,3 artış kaydetti. Abone sayısında en yüksek yüzdesel artış yüzde 32,3 ile ‘Eve Kadar Fiber’ abone sayısında, müteakiben yüzde 13,6’lık bir oranla da ‘Kablo İnternet’ abone sayısında gerçekleşti.  Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama data kullanımı 211 GByte olurken, mobil abonelerin aylık ortalama kullanımı ise 10,5 GByte’a ulaştı. Ülkemizdeki toplam fiber altyapı uzunluğu yüzde 10,2 oranında artarak 445 bin kilometreyi geçti.” ifadelerine yer verdi. 

Karaismailoğlu, yılın ikinci yarısında da elektronik haberleşme sektöründe finansal veriler, abone sayıları ve kullanım miktarlarında artışların ve buna bağlı olarak operatör yatırımlarının sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.