Endonezya Fransa’dan Rafale savaş uçağı alabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6NI4ECt2Nobgb0ZHyQ65GW” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Endonezya, Fransa ile kapsamlı bir savunma iş birliğinin parçası olarak Dassault Rafale savaş uçaklarının alınması hususunda ciddi görüşmeler gerçekleştiriyor.

Fransa’da faaliyet gösteren La Tribune’ün haberine göre Endonezya, 48 adet Rafale savaş uçağının satın alınması için yıl sonuna kadar, Fransa ile sözleşme imzalamak istiyor. Haberde, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun 21 Ekim’de Paris’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Dassault Aviation üretimi Rafale savaş uçaklarına yoğun ilgi gösterdiği ifade edildi. Endonezya Savunma Bakanı’nın 26 Kasım’da, Fransız mevkidaşı Florence Parly ile sözleşmenin detayları için telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Endonezya ile Fransa, savunma alanında kapsamlı bir iş birliği için anlaşmaya vardılar. Endonezya Fransa’dan Rafale savaş uçaklarının yanı sıra, Exocet SM39 gemisavar füze ile donatılmış dört adet Scorpène denizaltı ve iki Gowind sınıfı korvet almak istiyor.

Endonezya askeri ürün satın alma konusunda, yıllardır Fransa’nın düzenli müşterisi olma konumunda bulunuyor. Endonezya 2010 ile 2019 yılları arasında Fransa’dan 1.62 milyar dolar değerinde askeri ürün ithal etti.

Endonezya F-35 satın almak istemişti

Geçtiğimiz aylarda Endonezya, ABD’den F-35 satın almak için başvuruda bulundu. ABD’nin F-35 yerine F-16 savaş uçağı teklifi, Endonezya tarafından reddedildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.