Endonezya’dan Su-30 ve F-16 savaş uçaklarına modernizasyon

Endonezya, mali kısıtlama nedeniyle savaş uçağı tedarikinden vazgeçip mevcut savaş uçaklarını elden geçirecek.

Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya, 12 adet Mirage 2000-5 tedariki yerine envanterinde bulunan Su-30 ve F-16 savaş uçaklarını modernize etme kararı aldı.

Indonesian_Air_Force_Sukhoi_SU-30_MK2_at_Sultan_Hasanuddin_International_Airport

Endonezya Savunma Bakanlığı sözcüsü Dahnil Anzar Simanjuntak, ülke televizyonuna yaptığı açıklamada, sınırlı mali kapasite sebebiyle Katar’dan 12 adet Mirage 2000-5 savaş uçağının satın alınmasının ertelendiğini ifade ederken bu doğrultuda, envanterde bulunan Su-30 ve F-16 savaş uçaklarının modernizasyondan geçireleceğini aktardı.

Bu kapsamda Endonezya Hava Kuvvetleri, 1990’lı yıllarda tedarik edilen 33 adet F-16 ve 11 adet Su-30MK2 savaş uçaklarından oluşan hava filosunu, hizmet ömrü uzatılması, modern füzelerin entegrasyonu, iletişim ve hedefleme sistemlerinin yenilenmesi ve filo yeteneklerinin artırılmasını kapsayan büyük ölçekli bir modernizasyon çalışması gerçekleştirecek.

TS-1609

Cakarta hükümetinin askeri donanımı yükseltmeyi amaçlayan savunma harcamalarında 2024 yılının sonuna kadar 25 milyar dolara tekabül eden yüzde 25’lik artışa onay vermesi, Endonezyalı savunma yetkililerini askeri tedarik konusunda zor durumda bıraktı.

Bilindiği üzere Endonezya, 2023 yılında Fransa ile anlaşarak Katar Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Mirage 2000-5 savaş uçağını satın almak için Doha ile sözleşme imzalamıştı.

Dassault_Mirage_2000-5_participating_in_Odyssey_Dawn_(cropped)

2022 yılında Fransa’dan tedarik edilen 42 adet Rafale savaş uçağı teslim alınmasına kadar olan süreçte geçici çözüm görevi görmesi amaçlanan Mirage 2000-5 jetlerinin teslimatındaki gecikmeler, Katar’dan tedarik edilecek uçakların eskimiş olduğunu düşünen milletvekilleri tarafından eleştirilmişti.

Endonezya’da yaşanan gelişme ayrıca, Ağustos 2023’te Boeing ile F-15 savaş uçaklarının satın alınmasını kapsayan anlaşmayı da zora sokacağı hususunda şüpheler uyandırıyor.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.