Estonya, 500 adet SPIKE SR anti-tank füzesi sipariş etti

Rusya’nın, Ukrayna başta olmak üzere Avrupa sınırındaki askeri hareketliliğinin artması bölge ülkelerini yeni savunma ürünleri almaya zorluyor.

Israel Defense’in haberine göre Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI),  İsraili şirket Rafael Advanced Defense Systems tarafından geliştirilen SPIKE SR hassas güdümlü anti-tank füzelerinden 500 adet sipariş verildiğini duyurdu.

Satın alım sözleşmesinin Diehl Defence, Rheinmetall Electronic ve Rafael Advanced Defense Systems arasında Avrupa’da SPIKE füzesi ailesinin üretimi ve pazarlaması için bir ortak girişim olan EuroSpike ve Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) arasında imzalandığı belirtildi.

Ayrıca siparişin 2019’da imzalanan ve fırlatma sistemlerinin de dahil olduğu 40 milyon euroluk bir savunma anlaşmanın bir parçası olduğu vurgulandı.

SPIKE SR Anti-Tank Güdümlü Füze

İsrailli Rafael Advanced Defense Systems firması tarafından geliştirilen 3. nesil SPIKE SR füzesi, parçacık etkili, tanksavar ve zırh delici olmak üzere üç çeşit savaş başlığı kullanıyor. Dünya ordularındaki çeşitlli hava, kara ve deniz platformlarına entegre edilen füze, elektro-optik güdüm sistemine sahiptir.

SPIKE ailesinden, NATO üyelerine de dahil olmak üzere, 34.000 adet üretildi ve teslim edildi. Helikopterler, kara araçları, gemiler ve daha fazlası dahil olmak üzere 45 farklı platforma entegre edilmiş halde 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.