Estonya’dan Ukrayna’ya durumsal farkındalık ihracatı

Vegvisir durumsal farkındalık sistemi 2024 yılında kullanımda olacak!

Vegvisir yönetim kurulu başkanı Ingvar Pärnamäe, şirketleri tarafından üretilen durumsal farkındalık çözümlerinin savaş alanındaki önemine dikkat çekti. Vegvisir’ın başarısı sayesinde, donanım ve yazılım öğelerini birleştirerek, savunma ekipmanlarına yenilik getirmek isteyen girişimcilerin, güvenini artırmasını umuyor. Vegvisir Core, 2024 yılının bahar aylarında Ukrayna’da kullanılacak

Başkan Pärnamäe: ‘’Dünya genelinde artan küresel çatışmalara yanıt olarak, hükümetler askeri yeteneklerini modernize ediyor ve geliştiriyor. Bu da savunma bütçelerinde önemli bir artışa yol açıyor. Sonuç olarak savunma sektörü, kurucular ve yatırımcılar gözünde daha cazip hale gelmiştir. Savunma sektöründe yer almak, savaşa katkıda bulunmak anlamına gelmez.’’ dedi.

vegvisir

Başkana göre finansman konusu, girişimciler için bir zorluk olabilir. Donanım odaklı girişimler, büyük yatırımlara, mühendislik kaynaklarına, uzun süreli geliştirme süreçlerine ve satış döngülerine ihtiyaç duyuyor. 

Açıklamalarının devamında Pärnamäe: ‘’İlk sözleşmeye ulaşmak için neredeyse üç yıl boyunca planlamak, fon toplamak, araştırmak, geliştirmek, sürekli test etmek ve üreticilerle görüşmede bulunmak gerekti. Bu durum, riskler yüksek olsa da karşılığındaki ödüllerin de büyük olduğunu gösteriyor. Şayet yaratılan bir değer aksaklık yaşanmadan büyütülebilirse, birkaç yıl içinde hükümetlerle karlı sözleşmeler için bir potansiyele sahip olur. Bu da yapılan girişimi kesinlikle değerli kılar” dedi ve çözümün işlevselliğini artırmak için sürekli yeni yatırımcıları dâhil ettiklerini ekledi.

Vegvisir’ın durumsal farkındalık sistemi dâhilinde araç üzerine monte edilmiş kameralar, etkileyici ultra düşük gecikme süresine sahip bir kulaklık eşliğinde veri iletim yeteneği sunar. Böylece araç personeline çevresel ortamın kapsamlı 360 derecelik bir görünümünü sağlar. Bu artırılmış farkındalık, birliklere karmaşık senaryoları yönlendirmek ve savaş alanında bilinçli kararlar verme imkânı verir.

Vegvisir, ilk hazır ürünlerini bu Eylül ayında düzenlenen DSEI ticaret fuarında sundu. Şirket, DSEI’de iki çözümünü birden sergiledi. Bunlardan biri Vegvisir Core, diğeri de Vegvisir Remote idi.

vegvisir3

Vegvisir Core; zırhlı muharebe aracı, zırhlı personel taşıyıcıları, savaş destek platformları, mühendislik araçları, ana muharebe tankları dâhil olmak üzere çeşitli araçlarda 360 derece kapsamlı bir görünüm sunmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda denizcilik alanında da kullanılabilir. Mürettebatı dijital bir merkeze bağlar, dijital verilere sorunsuz erişim sağlar.

Vegvisir Remote, Vegvisir Core’a benzer bir deneyim sunar. Ancak daha düşük bant genişliği için optimize edilmiştir. Bu nedenle uzaktan kullanım için idealdir. Temel uygulaması, uzaktan işletme gerektiren isteğe bağlı olarak insanlı veya insansız platformlarda bulunur.

Vegvisir teknik özellikleri: 

·        Araca bağlı 4 sensör modülü (ön, yanlar ve arka)

·        Farklı duyar sistem katmanlarını birleştirerek 360 derece görüş alanı

·        Çok düşük gecikme süresi

·        Askeri sınıf koruma kılıfları ve temizleme sistemi

·        Opsiyonel termal sensörler

·        Baş veya kask üzerine monte edilebilen görüntüleme cihazı (gözlük) ile Karma Gerçeklik deneyimi

·        Kullanıcıyla sezgisel etkileşim paneli

·        Çoklu kullanıcı ve kanal girişini desteklemek için özel 3D sanal motor

·        Mevcut olan ek ara yüzler: CAN, ETH

·        Araç veya diğer sistemlerden verileri etkili bir şekilde göstermek için özel kullanıcı ara yüzü

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.