Finlandiya halihazırda artan üretim kapasitelerini iki katına çıkarmak için yeni adımlar atıyor!

Finlandiya halihazırda artan üretim kapasitelerini iki katına çıkarmak için yeni adımlar atıyor!

Finlandiya Savunma İdaresi, özellikle mermilere odaklanan bu artışa yaklaşık 24 milyon euro yatırım daha yapmayı taahhüt etti. Taahhüde ek olarak Savunma Bakanlığı, savunma sanayisine uzun vadeli siparişler vererek daha fazla sanayi yatırımına olanak sağlayacaklarını duyurdu. 

Savunma idaresi ve sanayisinin toplam yatırımları yaklaşık 120 milyon avro tutarında olacağı tahmin ediliyor. Bu üretim ölçeği yalnızca Ukrayna’nın önümüzdeki yıllardaki savunmasını desteklemekle kalmayıp, Finlandiya’nın savunma yeteneklerini de önemli güçlendirmeyi hedefliyor.

fin3Finlandiya, mühimmat üretiminde Avrupa’da önde gelen ülkelerden biri olmaya hazırlanıyor. Savunma Bakanı Häkkänen, bu kararı Ukrayna’yı destekleme ve savunma endüstrisini güçlendirme konusundaki uzun vadeli bir taahhüt olduğunun altını çizdi.

Ukrayna’da savaşın patlak vermesinin ardından Finlandiya, yerel üreticilerden uzun vadeli ağır mühimmat siparişleri vererek mevcut kapasiteler dahilinde üretimin artmasına yol açmıştı. Ayrıca ülkenin savaş başlamadan önce de buna benzer bir yatırım hamlesi planı bulunuyordu. 

Verilen taahhüt kapsamında itici gaz, barut ve yükleyici sistem kapasitelerinin ulusal üretiminin genişletilmesine ve çeşitlendirilmesine olanak sağlaması planlanıyor. Bu çeşitlendirme, birden fazla ürünün eş zamanlı üretimine olanak tanıyarak askeri tedarik güvenliğini artıracak. Yatırımların 2026-2027 yılları arasında tamamlanarak üretimde sürekli bir artış sağlanması bekleniyor. 

Yapılan planlamanın istihdam adına da bazı olumlu katkılarından bahsediliyor. Üretim kapasitesinin artmasıyla beraber ülke içinde bazı kritik bölgelerde kurulması planlanan fabrikaların, çok sayıda vatandaşı istihdam etmesi hedefleniyor. 

Finlandiya’nın kararı, mühimmat üretiminin 1990’lardan sonra önemli ölçüde azaldığı Avrupa da oldukça büyük bir önem taşıyor. Devam eden Ukrayna savaşıyla birlikte, mühimmatlar önemli bir faktör haline geldi. Finlandiya’nın bu hamlesi, AB’nin Ukrayna için mühimmat üretimini artırma ve artan uzun vadeli talebi karşılama hedefini destekliyor. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.