Fransa, Hindistan’ın nükleer denizaltı projelerine ortak olacak

Hindistan ve Fransa arasında askerî konulardaki yakın ilişki hız kesmeden devam ediyor. Fransız Rafale uçakları ile Hava Kuvvetleri’ni güçlendiren Hindistan, şimdi de yeni bir nükleer denizaltı filosu oluşturmak için Fransa’nın desteğine başvuracak. 

EurAsian Times’ın Hint güvenlik kaynaklarına dayandırarak yayınladığı analiz yazısına göre, Hint hükümeti Fransızlarla iş birliği içerisinde, armadanın kendini muhafaza edebilmesi ve Hint-Pasifik’te caydırıcı bir güç haline gelinmesi için 6 adet nükleer güç sistemli saldırı denizaltısı inşa etmeye hazırlanıyor. Ortaklık için Rusya, İngiltere ve Amerika’nın da isimleri geçerken mevcut ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda Fransa projenin kilit aktörü olarak görülüyor.

Yakın zamanda Fransa’ya bir ziyaret düzenleyecek olan Hindistan Başbakanı Nerandra Modi’nin Toulon’da bulunan SSN üssü ile Brest’te bulunan nükleer güç sistemli balistik füze denizaltı (SSBN) üssünü de ziyaret edecek olması da muhtemel ortaklığa dair önemli bir gösterge. Ayrıca halihazırda Fransız Naval Grup ve Hint Donanması arasında Scorpone sınıfı denizaltıların Hindistan envanterine kazandırılması için kurulan bağ Fransa’ya avantaj sağlayan bir başka unsur olarak göze çarpıyor.

Hindistan’ın nükleer denizaltı hedefi 

Çin’in Hint Okyanusu bölgesinde daha etkin bir hale gelmesi ve envanterini her geçen gün büyütmesi Hindistan’ı da yeni projelere itiyor. Hindistan; ülkenin üçüncü, yerli imkanlarla inşa edilmesiyle de ikinci uçak gemisi projesine başlamaya hazırlanırken; kuvvet komutanları uçak gemisinden çok nükleer denizaltılara ihtiyaç duyduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine de Hindistan Kabine Güvenlik Komitesi her biri 6 bin ton ağırlığında toplamda 6 adet SSN’in ülke içerisinde üretilmesi için harekete geçmişti.

Denizaltıların Vizag’ta bulunan gemi inşa merkezinde üretileceği aktarılırken bir denizaltı maliyetinin de yaklaşık 2,05 milyar dolar olacağı ifade ediliyor. Yetkililer, projenin yüksek maliyetine rağmen uzun vadeli bir yatırım olması sebebiyle Hint ekonomisinin üstesinden gelebileceğini düşünüyor. İlk nükleer denizaltıların ise 2032 yılına kadar tamamlanması amaçlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.