Fransız Rafale savaş uçaklarını alan ilk Avrupa ülkesi Yunanistan oldu

Türkiye ile Yunanistan arasında artan gerilimin en büyük müsebbibi olan Fransa’nın 18 Rafale savaş uçağını alacağını açıklayan Atina yönetimi, Rafale savaş uçağını alan ilk Avrupa ülkesi olacak.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı yeraltı kaynakları arayışları sırasında Yunanistan’ın yanında boy gösteren Fransa’nın çıkarlarını gözettiği bir kez daha ortaya çıktı. Avrupa’nın hiçbir ülkesinin almak için yanaşmadığı Rafale savaş uçaklarını Yunanistan satın almayı planlıyor.

Bu durumu memnuniyetle karşılayan Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, yaptığı açıklamada, “Yunan hükümetinin Rafale savaş uçağını satın almaya karar vermesi, Yunanistan’ın kararlılıkla Avrupa’ya yönelmiş ihracat politikasının başarısını teyit ediyor. Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un stratejik yönelimlerine uygun olarak daha güçlü, daha özerk ve birleşik bir Avrupa için eylemlerini sürdürüyor.” dedi.

Parly, açıklamasının devamında ‘”Dassault Aviation savaş uçağı lehine olan bu seçim, dünya teknolojisinin en yüksek seviyesinde, Yunan ve Fransız silahlı kuvvetleri arasındaki bağı güçlendiriyor, operasyonel ve stratejik işbirliklerini yoğunlaştırmalarına olanak tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Fransa, askeri tedarik ile ilgili konularda bağımlılığı ABD’den uzaklaştırmak için Avrupa’da öncü olmak istiyor. Lakin; Avrupa ülkelerinin Fransız ürünlerine ilgisinin olmamasından dolayı Macron’un farklı planlar içerisinde olduğu iddia ediliyor.

Uzmanlar, Fransız askeri ürünlerine Avrupa ülkeleri ilgi duymazken Macron’un Doğu Akdeniz’deki gerilimi arttırarak, Yunanistan’ı kullandığını ifade ediyor.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.