Geleceğin kitle imha silahları: Drone sürüleri

Milyonlarca drone ile bir sürü oluşturmak şu anda uzak olsa da binlerce veya yüzlerce drone ile oluşturulmuş sürüler o kadar da uzak değil. Forbes’un haberine göre “swarming” tekniğinde uzmanlığı olan ABD Denizcilik Okulu’ndaki bir profesöre göre bir drone sürüsünü durdurabilmek için füze ve mermi yağdırmak yeterli değil. Sürüyü durdurabilmek için zekice davranmak gerekiyor. Bu yüzden profesör ve ekibi sürünün, kendi zekasını ona karşı kullanabilmenin yollarını araştırıyor.

Drone sürülerinin kendi kendilerini yönetmesi hedefleniyor

Profesör hava, yer ve yeraltı gibi birden fazla konumda hareket edebilmek üzere oluşturulmuş sürüleri “Süper Sürü” olarak tanımlıyor.

Süper sürüler ABD donanması için hem bir fırsat hem de bir tehdit olarak görülüyor. ABD donanması şu anda LOCUST drone sürüsü nedeniyle “sürü” operasyonlarında lider olarak görülüyor. Şu anda drone’lar insanlar tarafından uzaktan kontrol ediliyor, bu yüzden birkaç taneden fazla sayıda drone aynı anda kullanılamıyor. Bu sorunun önüne geçmek için sürülerin kendi kendini yönetebilmesi gerekiyor.

Bir insanın dronelardan gelecek bilgileri işleyip karar verebilmesi, drone sayısı arttıkça imkansızlaşacağı için; büyük drone sürülerinin, yüksek otomasyon seviyelerine sahip olması gerektiği söyleniyor. Eğer sürüdeki tüm üyeler aynı basit birkaç kuralı takip, ederse birbirleriyle çarpışmamayı başarabilirler. Bunu sağlayacak sürü algoritmaları, kuşlar ve başka sürü halinde hareket eden canlılara benzer şekilde çalışıyor.

Sürülerin çalışma kuralları eğer anlaşılabilirse, bu kurallar sürüyü birbiriyle çarpıştırarak yok etmek için de kullanılabilir. Ancak saldırı halindeki bir sürünün algoritmasını çözebilmek için şu anda bir yöntem bilinmiyor. Fakat bir çalışmada sürüyü gözlemleyerek ve tehditlere gösterdikleri reaksiyonları izleyerek sürünün iç dinamiklerini çözebilmenin bir yolu bulundu.

ABD için en büyük tehdit Çin

Şu anda ABD için en büyük tehdit ise Çin’den geliyor. Geçen sene aralarında çeşitli büyük drone’ların ve sürü halinde hareket eden küçük drone’ların bulunduğu Çinli muharebe drone’ları uydudan gözlemlenmişti.  

Geliştirilmekte olan bazı drone sürülerinin, kitle imha silahı olarak sınıflandırılmak için yeterli yıkım gücüne sahip olduğu ve uluslararası yasalarla kısıtlandırılması gerektiği söyleniyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.