GÖKTUĞ Hava-Hava Füzeleri Aksungur’da kullanılacak

Yeni nesil yerli insansız hava aracı Aksungur, Türkiye’nin hava savunmasına destek olacak.

Savaş uçaklarının harekat yükünü azaltmak amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Aksungur SİHA, GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Ailesi’nin görüş içi ve görüş ötesi modelleri olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Füzelerini kullanacak.

Taşıdığı mühimmat kapasitesi ve havada kalış süresiyle ön plana çıkan Aksungur’a hava-hava füzesi entegrasyonu ile birlikte Türkiye’nin hava savunmasında yeni bir adım atılmış olacak.

Akıncı TİHA’ya da entegrasyon süreci devam eden GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerinin Aksungur’a da entegre edilmesi, Hava Kuvvetlerinin ana vurucu gücü F-16’ların da yükünü hafifletmiş olacak.

Bu entegrasyonla birlikte karşı tehdit İHA’lar için hava savunma füzelerinin harcanmasına veya F-16’ların havalanıp İHA tehdidini ortadan kaldırmasına gerek kalmayacak.

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 Füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması; yüksek irtifa hava savunmasını bu füzeler aracılığıyla F-16 savaş uçakları tarafından gerçekleştiren Türkiye’yi, milli havadan havaya füzelerini geliştirmek zorunda bırakıldı.

2013 yılında başlayan Proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı başlıklı (IIR) Görüş İçi Füze ve aktif radar arayıcı başlıklı Görüş Ötesi Füze olmak üzere iki yeni füze geliştiriliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen hava-hava füzeleri Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olmaları yanında ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füzeleri olma özelliğini de taşıyor. TÜBİTAK SAGE, Hava Savunma Füzeleri geliştirme yolunda Türkiye’nin geleceğe güvenle bakması için önemli bir aşama kaydetti.

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Projelerinde son aşamaya gelindiği ve iki sistemin de yakın zamanda seri üretim bandına gireceği tahmin ediliyor.

Halihazırda çok sayıda GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzesi üretilmiş durumda. Üretilen bu füzelerin bir kısmı yer testlerinde kullanıldı, bir kısmı çevresel testlerde kullanıldı, bir kısmı gerçek atışlarda kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.