GKRY’li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi menşeili şirketten EDEX fuarında planör tanıtımı!

 Küresel ölçekte teknoloji ve silahlanma alanında devam eden rekabette yeni adaylar kendini göstermeye devam ediyor. İnsansız hava ve kara araçlarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde faaliyet gösteren GKRY menşeili bir şirket olan CyRIC AGS, EDEX 2023 fuarında hassas saldırılar için tasarlanmış planörlerden oluşan Dragonflyer serisini tanıttı.

Bu serinin, sırasıyla 60 mm ve 81 mm havan mermisi taşımak için tasarlanmış olan Dragonflyer-60 ve Dragonflyer-81 isimli iki varyanttan oluştuğu açıklandı.

Bu kompakt ve katlanabilir planörlerin bir ana uçaktan fırlatılmak üzere tasarlandığı ve operasyonlar sırasında verimli uçuş için 5’e 1 süzülme oranına (glide ratio) sahip olduğu bildirildi.

Dragonflyer prototip örneğidir.

Dragonflyer planörlerinin fuarda dikkat çeken bir özelliğinin de otonom işlevsellikleri olduğu belirtildi. Bu otonom işlevsellik kapsamında planörlerin, hedef koordinatlarını istasyondan alıp mevcut hava koşullarına göre hedefe giden en verimli uçuş yolunu hesapladığı öne sürüldü. Bu otonom kabiliyet ile saldırılarda hassasiyeti artırmak ve zayiatı en aza indirmek amaçlanıyor. Planörlerin istihbarat, gözetleme ve keşif uygulamalarında kullanılacağı düşünülüyor.

tablo dragonflyer

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.