Güney Kore 4.5’inci nesil KF-21 savaş uçağını tanıttı

Güney Kore geçtiğimiz hafta 5,2 milyar dolar değerindeki süpersonik savaş uçağı “KF-21” programını tanıttı. Güney Kore, yerli süpersonik savaş uçağı programı aracılığıyla askeri havacılık sektörünün büyük isimleri bir araya getirmiş oldu. KF-21 süpersonik savaş uçağının havadan havaya ve havadan karaya saldırıda bulunabilecek füzelere sahip olması bekleniyor. Güney Kore’nin yerli savaş uçağı KF-21’leri cruise füzeleri ile silahlandırılması da muhtemel görülüyor.

CNN World tarafından yapılan habere göre çok sayıda askeri havacılık şirketinin içerisinde bulunduğu program ile geliştirilen KF-21 savaş uçakları Korea Aerospace Industries’e ait bir tesiste üretiliyor. Uçuş testleri ve kara testleri tamamlandıktan sonra KF-21 savaş uçaklarının seri üretimine başlanacak. Güney Kore 2028 yılına kadar 40, 2032 yılına kadar 120 savaş uçağını kullanıma geçirmek istiyor. Bu yılın sonuna kadar test ve geliştirme amacı ile kullanılacak 3 prototipin inşası tamamlanacak diğer 3 prototipin ise 2022 yılının ilk yarısına kadar tamamlanması isteniyor.

KF-21 savaş uçakları yüzde 65 oranında Güney Kore tarafından üretilmiş olacak ayrıca süpersonik savaş uçağı projesi, Güney Kore ve Endonezya ortaklığında yürütülüyor ancak Güney Kore proje hisselerinin yüzde 80’ini elinde bulunduruyor.

4.5’inci nesil savaş uçağı olarak tanımlanan KF-21 savaş jetleri sayesinde Güney Kore, gelişmiş bir süpersonik savaş uçağı geliştiren olan 8’inci ülke olacak. KF-21 savaş uçakları 5’inci nesillerin sahip olduğu gizlilik teknolojisine sahip olmayacağı için 4.5’inci nesil olarak tanımlanıyor ancak savunma sanayii uzmanlarına göre KF-21’lerin, F-35’lere göre daha yüksek irtifada ve daha hızlı uçuş kabiliyetine sahip olma olasılığı bulunuyor.

Tanıtıma kadar KF-X olarak bilinen fakat piyasaya sürülürken KF-21 Boramae olarak adı değiştirilen savaş uçağı, F-35’lere kıyasla çok daha düşük bir maliyete sahip olacağı için yüksek ihracat kapasitesine sahip olacağı düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.