Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından 4 Aralık Pazartesi günü 157’nci Savunma Tedarik Programı Komitesi toplantı düzenlendi.

Toplantıda Güney Kore’nin halihazırda yürüttüğü olan ve yürütülmesi planlanan savunma sanayii projeleri görüşüldü.

Komite, toplam değeri 8,8 milyar doları bulan 4 ayrı proje karara bağladı. Karara bağlanan projeler arasında ek K21 zırhlı muharebe aracı tedariki, hafif sınıf keşif ve taarruz helikopterinin seri üretimi, ek F-35A Lightning II savaş uçağı tedariki ve yeni askeri kargo uçağı tedariki bulunuyor.

K21

K21 zırhlı muharebe aracı tedariki projesi

Komite Güney Kore Kara Kuvvetleri envanterindeki K200A1 zırhlı muharebe araçlarının yeni nesil K21 zırhlı muharebe araçlarıyla değiştirilmesi amacıyla K21’in 4’üncü seri üretim sözleşmesini onayladı. Sözleşmenin değerinin 595,8 milyon dolar olduğu belirtildi.

Komiteye göre bu proje ile mevcut mekanize birliklerin harekât hızı artırılacak, ateş gücü ve koruma güçlendirilecek, mekanize kolordu taarruz mobil harekât kabiliyetleri tamamlanacak.

Ayrıca savunma sanayii firmalarının üretim hatlarının doldurulması sayesinde istihdam yaratılması ve savunma sanayinin gelişimine katkı sağlanması bekleniyor.

Hafif sınıf taarruz ve taktik keşif helikopterinin seri üretimi projesi

Proje ile Güney Kore Ordusu envanterindeki MD-500 Defender ve AH-1S Cobra taarruz ve taktik keşif helikopterlerinin Kore havacılık ve Uzay Sanayi (KAI) üretimi KAI LAH helikopterleri ile değiştirilmesi amacıyla komite tarafından onaylandı.

KAI LAH

DAPA tarafından yapılan açıklamada proje ile ilgili olarak “Bu proje aracılığıyla, gelişmiş saldırı yetenekleri, hareket kabiliyeti ve hayatta kalma kabiliyetine sahip küçük silahlı helikopterleri düşman zırhlı-mekanize birliklerini yok etmek için Kara Kuvvetleri’nin çekirdek hava gücü olarak kullanmayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Projenin toplam maliyetinin 4,4 milyar dolar olması öngörülüyor.

EK F-35A Lightning II savaş uçağı tedariki projesi

Komite, Kuzey Kore’nin nükleer silahlar ya da füzeler gibi tehditlerine karşı savaş veya barış zamanında caydırma ve bunlara yanıt verme yeteneğini artırmak amacıyla FMS programı ile ABD’den ek F-35A Lightning II savaş uçağı tedarik edilmesine karar verdi. Uçakların 2023-2028 yılları arasında envantere alınması planlanırken projenin toplam maliyetinin 3,25 milyar dolar olması öngörülüyor.

Yeni askeri kargo uçağı tedariki projesi

Komite tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore Hava Kuvvetlerinin yeni orta sınıf kargo uçağı ihtiyacın karşılanması için açılan ve Lockheed Martin C-130J, Airbus A400M ve Embraer C-390 uçaklarının yarıştığı ihalede kazananın Embraer C-390 uçağı olduğu belirtilirken alınacak uçak sayısı paylaşılmadı. 542,2 milyon dolar değerindeki projenin 2023-2026 yılları arasında tamamlanması öngörülüyor.

C-390 Kore 2

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.